Artykuły

15.02.2011 Statystyka skarg poszkodowanych

Przedstawiamy wyniki analizy kilkuset ( ok. 650 ) skarg poszkodowanych, wybranych losowo ze skarg zgłaszających się osób. Skargi podzielono na kategorie wedle typów zdarzeń :

  1. Porody --37% skarg
  2. Zakażenia wewnątrzszpitalne + ewentualnie sepsa ---24% skarg;
  3. W tzw. "złotej godzinie", zbagatelizowanie objawów rozpoczynającego się zawału mięśnia sercowego czy udaru --9% skarg;
  4. Uszkodzenia nerwów krtaniowych +czasem tężyczka po operacji tarczycy ---8% skarg;
  5. Pozostawienie ciała obcego po zabiegu chirurgicznym ---5% skarg;
  6. Uszkodzenia stawów żuchwowo skroniowych w wyniku protetyki stom.---4% skarg.....

Wymienione typy sześciu najczęstszych grup skarg obejmują aż 87% skarg.

Komentarze (0) więcej

16.05.2010 Medialny exodus lekarzy

Od połowy 2004 r. gdy Polska stała się członkiem UE, korporacja lekarska, a za nią media, straszyły widmem exodusu lekarzy. Ukazały się dziesiatki, jeśli nie setki, publikacji o tym ilu to  lekarzy wyjechało, ilu jeszcze wyjedzie i jakie problemy mają szpitale z zatrudnianiem specjalistów, których to nie ma lub niedługo nie będzie. Obecnie wiadomo z relacji ministra zdrowia, iż w okresie dwóch lat od przystąpienia do UE, z Polski wyjechało nie więcej niż ok 1 tys lekarzy co stanowi 1% wszystkich pracujących w tym zawodzie. Prawdopodobnie w tym czasie wyjechała znacznie większa liczba inżynierów czy naukowców itd...

więcej

16.05.2010 Negatywna ocena ustawy o prawach pacjenta

Przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, nie zyskają naszej aprobaty bo nie starczy utworzyć urząd, o nazwie podobnej do tego którego powstanie, Stowarzyszenie walczyło dziesięć lat. Konieczne jest właściwe ustalenie kierunku i możliwości jego działania. Tego jednak w wielu miejscach zabrakło.

więcej

16.05.2010 Ochrona Zdrowia - Prawa Rynku a Prawa Człowieka

Adam Sandauer

Funkcjonowanie wielu funduszy zdrowia zamiast obecnego monopolisty NFZ, powinno poprawić dostęp społeczeństwa do leczenia. Niezależne finansowanie ochrony zdrowia przez kilku płatników, powinno być mechanizmem promującym najlepsze placówki i najlepszych ubezpieczycieli. Mechanizmy wolnego rynku mogą przestać być traktowane jako dogmat i powinny stać się narzędziem ochrony interesu społecznego.

Wielu twierdzi iż prywatyzacja placówek w połączeniu z dopłatami obywateli do leczenia jest najlepszym rozwiązaniem bo zapewni poprawę poziomu opieki medycznej. Oczywiście zapewni - ale komu?

Warto ocenić to co stało się ze stomatologią. Po cichu, sprawnie ograniczono publiczną opiekę dentystyczną. Powstały setki prywatnych dobrych i drogich gabinetów. Dentyści leczą wspaniałym sprzętem, bezbolesne plomby zasychają migiem i nie straszą kolorem.
Jest i druga strona medalu. Ceny za usług są prawie równe w całym kraju. Rynku czy konkurencji obniżającej ceny nie widać. Czyżby zmowa korporacyjna? Przy wszystkich pozytywnych aspektach prywatyzacji stomatologii: obecnie Polska jest na na jednym z czołowych miejsc w Europie, jeśli chodzi o próchnicę.

więcej

15.05.2010 Media, czwarta władza ta kryształowa

Czy lub raczej  w jakim stopniu ma miejsce korumpowanie mediów, pytanie jest otwarte. Nie mamy i pewno łatwo nie będziemy mieć dowodów, ale pytanie zadawać nalezy. Wyjaśnienie tego, poza normalnymi czynnościami sprawdzającymi, wymagało by to przeprowadzenia szeregu audytów i kontroli skarbowych. Pamiętać należy jednak że istnieją uzasadnione podejrzenia, a prawo zezwalające na lobbing medialny dla sprzedaży leków jest czymś co prowadzić może do korupcji.
Media stanowią IV władzę i to nie pochodzącą z wyborów. Warto zastanowić się czy osoby pełniące kierownicze stanowiska jak i właściciele, nie powinni zostać zobligowani, jak politycy, do publikowania corocznych oświadczeń majątkowych.

więcej
Subskrybuj nas
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności

Bank i Numer Konta:

98 2030 0045 1110 0000 0390 6180
BGŻ Oddział w Białymstoku

 

Wpłaty i pomoc od organizacji i ludzi dobrej woli wymienione są w dziale "podziękowania". jednakże prawie całą
działalność finansujemy z datków i składek tych, którzy sami potrzebują pomocy. jest to kropla w morzu potrzeb.
Jeśli możecie państwo nas wesprzeć, prosimy o choćby najdrobniejszą wpłatę na działalność stowarzyszenia.

© 2017 SPPNN