proszę o pomoc ( o dostępie do dokumentacji - dop. admin. )

To tylko testowy dział.
mala_gata
Posty: 1
Rejestracja: 26 cze 2010, o 22:15

proszę o pomoc ( o dostępie do dokumentacji - dop. admin. )

Post autor: mala_gata » 26 cze 2010, o 22:25

witam,
nie wiem kogo mogłabym się zapytać, a jestem pogrążona w wielkim żalu i złości, gdyż mój tatuś zmarł moim zdaniem z winy lekarzy. Chciałabym uzyskać ze szpitala historię choroby taty, bez podejrzeń szpitala(słyszałam że ta dokumentacja często ulega zmianie jeśli chce ją zobaczyć ktoś z zewnątrz szpitala) i gdzie mogłabym te dokumenty dostarczyć aby ktoś mógł je zweryfikować tzn obiektywnie ocenić pracę lekarzy?? czy zabezpieczenie tych materiałów jest możliwe tylko przez prokuraturę i czy wtedy nikt w tych dokumentach nie dokona zmian??

Sandauer
Administrator
Posty: 170
Rejestracja: 2 mar 2010, o 11:26

Re: proszę o pomoc

Post autor: Sandauer » 3 lip 2010, o 20:40

Przepraszam ze nie odpowiedziałem od razu wtedy, gdy zadała Pani pytanie, ale byłem poza Warszawą.
Obecnie, zasady udostępniania dokumentacji medycznej określa art. 26 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 417&type=3.
Poza samym pacjentem, poza organami wymiaru sprawiedliwości, organami samorządów zawodów medycznych, NFZ, ministrem zdrowia, dostęp do dokumentów ma także osoba upoważniona przez pacjenta. Po śmierci pacjenta ( art. 26 pkt. 2 ustawy ) prawo wglądu w dokumentację medyczną ma nadal osoba upoważniona przez pacjenta za życia ( o ile kogokolwiek upoważnił ) , a nie rodzina czy następcy prawni zmarłego.
Ten zapis powoduje, iż w praktyce wiele rodzin zmarłych nie ma dostępu do dokumentacji medycznej. Taka jest zazwyczaj sytuacja, gdy pacjent zostaje przyjęty do szpitala po wypadku, czy gdy jest nieprzytomny, bo w takiej sytuacji oczywiście nie podpisze żadnego upoważnienia. Wtedy rodzina nie ma możliwości zapoznania się z dokumentacją, a bez tego wniesienie pozwu o błąd w leczeniu, staje się jeszcze bardziej ryzykowne niż zazwyczaj. Rodzina wnosząc pozew musiałaby to uczynić "w ciemno", nie wiedząc co jest napisane w dokumentach, a to znacznie zwiększa ryzyko oddalenia pozwu i obciążenia kosztami sądowymi i kosztami zastępstwa procesowego ( radcy prawnego) strony pozwanej (np. szpitala).
Gdy wprowadzano ten przepis, argumentowano iż będzie on chronić nawet po śmierci, tajemnice zdrowia zmarłego pacjenta.
W naszym przekonaniu, ten przepis wprowadzono by utrudnić i odstraszyć znaczną część rodzin zmarłych, od wnoszenia pozwów o błędy lekarskie.


Gdy dyskutowano projekt tego przepisu sugerowaliśmy wielokrotnie, aby przyjąć że większość z nas zgadza się na udostępnienie swojej dokumentacji medycznej następcom prawnym. Oczywiście kożdy powinien mieć możliwość zrobienia za życia zastrzeżenia zabraniającego udostępniania swojej dokumentacji najbliższym. Gdyby jednak takiego zastrzezenia zmarły nie zrobił to dokumentacja powinna być udostępniana następcom prawnym.
Analogiczne do naszej propozycji, dotyczącej udostępniania dokumentacji medycznej, przepisy obowiązują przy pobieraniu narządów do przeszczepu od zmarłych ( przyjmuje się iz istnieje domniemana zgoda zaś każdy za życia ma możliwość uczynienia zastrzeżenia zmoszącego tę zgodę ).

Jeśli mimo tej opisanej powyzej sytuacji, dysponuje Pani dokumentacją medyczną zmarłego ojca, to przebieg leczenia powinien pomóc ocenić jakiś lekarz?
Adam Sandauer

Hardzik
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2011, o 10:11

Re: proszę o pomoc ( o dostępie do dokumentacji - dop. admin. )

Post autor: Hardzik » 21 paź 2011, o 10:24

Witam
Mam bardzo podobny problem - osoba z rodziny jest w tej chwili w krytycznym stanie (nieprzytomna, pod respiratorem) po przebytym badaniu diagnostycznym - kolonoskopii - w trakcie której rozerwano jelito grube. Lekarz zmuszony był do wykonania zabiegu - otwarcie jamy brzusznej i zszycie jelita. Po operacji poinformował nas iż w jamie brzusznej rozsiany jest nowotwór. Usunięto całe jelito grube. lekarz poinformował nas również iż pobrano wycinki zmian nowotworowych i wysłano je do badań histopatologicznych. Aktualnie mija drugi tydzien od operacji i lekarz informuje nas iż wyników wciąż nie ma a będą "za tydzień'. Chory jest nieprzytomny, nie może nikogo upoważnić itd. W jakim przypadku(czy w ogóle) rodzina ma prawo (najlbiższa - mąż i dzieci) do wglądu do dokumentacji lub jakichkolwiek innych informacji. Pacjentka przed operacją byla pod opieką lekarską (78 lat , kardiolog i inne przypadłości w tym wieku) nie miała żadnych objawów dot. nowotworów w jamie brzusznej i była w pełni sprawna. Po operacji w ciągu jednego dnia wpadła w stan krytyczny z niskimi szansami na przeżycie. Aktualnie jest w śpiączce farmakologicznej. Czy nalezy zabezpieczać jakieś dokumenty? Skąd i jak je zdobyc?

Sandauer
Administrator
Posty: 170
Rejestracja: 2 mar 2010, o 11:26

Re: proszę o pomoc ( o dostępie do dokumentacji - dop. admin. )

Post autor: Sandauer » 21 paź 2011, o 20:54

Taki stan może być następstwem infekcji ( sepsa ? ) po rozdarciu jelita grubego. Niestety kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym i czasem przy tym zabiegu, dochodzi do uszkodzenia jelita grubego. Bardzo jest istotne, by już w trakcie kolonoskopii zorientowano się że doszło do perforacji jelita i natychmiast podjęto działania ratunkowe, a nie dopiero gdy nastąpi gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia, kilka godzin po badaniu...Jak było nie wiem.
Jeśli ta osoba nie upoważniła nikogo do wglądu w dokumentację medyczną, to szpital prawdopodobnie jej Państwu nie udostępni.
Możecie Państwo spróbować napisać doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury. Prokuratura, jesli postanowi wszcząć śledztwo, powinna zabezpieczyć dokumentację medyczną. Jako strona postępowania, powinniście Państwo uzyskać wgląd w akta sprawy, a tym samym w dokumentację medyczną, oczywiście jeśli Prokuratura nie postanowi jej utajnić. To jest chyba jedyna droga.

jolmok
Posty: 5
Rejestracja: 3 lis 2011, o 23:37

Re: proszę o pomoc ( o dostępie do dokumentacji - dop. admin. )

Post autor: jolmok » 10 lis 2011, o 23:50

Każdy pacjent ma prawo do wglądu w całą swoją dokumentację medyczną;jeśli chce to może przed jakimikolwiek badaniami,zabiegami upoważnić inną osobę do wglądu w trakcie leczenia i po śmierci-jednak musi to zrobić na piśmie i dołączyć do całej dokumentacji medycznej.
Osoba upoważniona może mieć wgląd w dokumentację medyczną w trakcie leczenia a po śmierci pacjenta bez wyraźnego upoważnienia szpital ma prawo odmówić przedstawicielowi prawnemu,spadkobiercom .Dlatego ważne jest zaznaczenie w upoważnieniu osoby,że nie traci mocy upoważnienie nawet po śmierci pacjenta.
Odsyła do poszukiwań na stronach dot. praw pacjenta.

ODPOWIEDZ