Ciąża pozamacinczna. Brak diagnozy lekarza

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

urszula
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2013, o 13:03

Ciąża pozamacinczna. Brak diagnozy lekarza

Post autor: urszula » 24 lut 2013, o 13:24

Dzień dobry.
Kilka tygodni temu moja żona zrobiła test ciążowy którego wynik był pozytywny.
W krótkim czasie dla pewności zrobiła jeszcze 3 testy ciążowe które były również pozytywne.
Poszła na wizytę do ginekologa który stwierdził że nic nie widzi (tzn nie widac ciąży) i podejrzewa ciążę pozamaciczną, ale kazał jeszcze poczekać tydzień i zgłosić się ponownie na wizytę.
Po tygodniu podobna sytuacja lekarz ginekolog stwierdził że nic nie widać i wyniki testów ciążowych to musiały być jakieś zaburzenia.
W tygodniu po wizycie zaczęły się krwawienia, żona myslała że jest to okres i wszystko jest w porządku. Po pewnym czasie zaczęły wypływać skrzepy krwi i rozpoczęły się bóle z lewej strony.
Zaniepokojeni tą sytuacją udaliśmy się do innego lekarza która natychmiast zdiagnozował ciążą pozamaciczną i wysłał nas do szpitala na operację.
Okazało się że ciąża była już na tyle rozwinięta że nie było wyjścia i trzeba było usunąć jajowód.
Moje pytanie jest następujące...
Czy lekarz ginekolog popełnił błąd???
Według lekarzy powinien skierować żonę na badanie Beta HCG i wtedy ciąża zostałaby zdiagnozowana i jajowód byc może udałby się uratować.
Lekarze w szpitalu powiedzieli również że jeżeli testy ciążowe były pozytywne to powinien za wszelką cenę szukać tej ciąży.
Czy w takim przypadku możemy starać się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu z powodu błędnej diagnozy lekarskie?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam.

KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

Re: Ciąża pozamacinczna. Brak diagnozy lekarza

Post autor: KancelariaBFP » 25 lut 2013, o 16:31

Szanowny Panie,

badanie usg, jakie zapewne wykonał lekarz, nie jest w pełni miarodajne diagnostycznie tym bardziej, że jest obarczone ryzykiem błędnej, subiektywnej oceny itd. Dużo zalezy od jakości sprzetu, doświadczenia lekarza, warunków miejscowych u pacjentki.

W mojej ocenie powinien był wykluczyć ciążę, zlecając badania biochemiczne, a zatem ich niezlecenie jest błęem diagnostycznym, który doprowadził do opóźnienia w leczeniu i uszczerbku na zdrowiu związanego z usunięciem jajowodu. Niestety jednak obawiam się, że stwierdzony przez biegłych procent uszczerbku na zdrowiu, który jest jednym z czynników wpływających na wysokość zadośćuczenienia, będzie na tyle niewielki (jajowód to narząd symetryczny, z zatem jego usunięcie z założenia nie upośledza np. zdolności rozrodczej), że potencjalna rekompensata równiez będzie niska.

Proponuję w pierwszej kolejności zwrócić się z pisemnym wezwaniem do zapłaty do placówki medycznej, w ramach której leczył Pana Żonę ten lekarz, z równoczesnym wnioskiem o przesłanie kopii polisy odpowiedzialności cywilnej. Po otzrymaniu polisy możecie Państwo równolegle samodzielnie zwrócić się także do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania.

Z poważaniem,
Jolanta Budzowska, radca prawny

ODPOWIEDZ