przedawnienie w sprawach błędu lekarza

monika
PostyCOLON 1
Dołączył(a)COLON 14 paź 2013, o 20:38

przedawnienie w sprawach błędu lekarza

Postprzez monika » 14 paź 2013, o 20:43

Chciałabym się dowiedzieć po ilu latach , ulega przedawnieniu sprawa z rodzaju błąd w sztuce medycznej. Pięć lat temu zostało zoperowane 6 letnie dziecko moich znajomych, była to operacja serca, która się udała , ale dziecko zmarło, bo lekarz założył szew nicią numer 6 , zamiast 8. Założony szew pękł, co doprowadziło do śmierci dziecka .

KancelariaBFP
PostyCOLON 117
Dołączył(a)COLON 6 lut 2012, o 15:35

Re: przedawnienie w sprawach błędu lekarza

Postprzez KancelariaBFP » 22 lis 2013, o 16:35

Szanowna Pani,
w tym przypadku należy uznać, że sprawa przedawniła się z upływem 3 lat od śmierci dziecka, bowiem zgodnie z art. 442 indeks 1 Kodeksu Cywilnego (zdanie pierwsze) "Roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z up0ływem lat trzech od dani, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia.". Jeśli szkoda wynikła z przestępstwa to okres przedawnienia wynosi 20 lat, ale w praktyce wymagany jest najczęściej wyrok sądu karnego, aby móc zastosować ten dłuższy termin.

Jolanta Budzowska, radca prawny

PS - Odpowiadam na Pani post mimo, że moderuję część pomoc prawna (kancelaria z Krakowa) w związku z brakiem odpowiedzi przez dłuższy czas przez moderatora tej części.


Powrót do

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: 1 i 0 gości

cron