Zakrzep żyły głównej oka

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: Kancelaria MK

OCZKO

Zakrzep żyły głównej oka

Post autor: OCZKO » 18 cze 2018, o 14:49

WITAM!
Bardzo proszę o ocenę mojej sprawy pod kątem błędu medycznego.
Dwa lata temu przebyłam zakrzep żyły głównej oka. Natychmiast udałam się do okulisty, który stwierdził zakrzep, zlecił podstawowe badania laboratoryjne (morfologia, cukier, cholesterol. pt, aptt itp. ) i kazał przyjść z wynikami w następnym tygodniu.
Ale mój stan się pogarszał, oko zaczynało boleć, pogarszało się widzenie więc udałam się na ostry dyżur do szpitala. Tam obsługiwała mnie grupa studentów, którzy kwestionowali zakrzep, twierdząc, że gdyby lekarz rozpoznał zakrzep to powinien dać skierowanie do szpitala - a nic takiego nie miało miejsca.Studenci sugerowali migrenę jednak udało mi się dostać do okulisty na oddział okulistyczny.
Lekarz okulista zbadał mi ciśnienie w gałce ocznej, wykonał badanie w lampie szczelinowej i zalecił.......powrót do domu.Wszystko miało samo ustąpić w ciągu miesiąca.
Niestety, po 3-ch miesiącach były już powikłania pozakrzepowe. Doszło do całkowitej ślepoty tego oka, jaskry neowaskularnej, życia w ciągłym bólu (ciśnienie 50), zdeformowania powieki, oszpecenia twarzy (zez), rozchwiania psychicznego i kolejnych poważnych powikłań wskutek przyjmowania leku przeciwjaskrowego.
Zgłosiłam się po pomoc lekarską niemal natychmiast po wystąpieniu zakrzepu i uważam, że mój stan został zbagatelizowany. Nie podjęto żadnej próby zminimalizowania skutków zakrzepu,a lekarze chyba powinni posiadać wiedzę o takich skutkach na przyszłość.Największy żal mam o to, że nie przepisano mi heparyny np. Clexane ani w dawce leczniczej ani nawet w dawce profilaktycznej.Heparyna powoduje, że zakrzep nie powiększa się, ma też inne właściwości wskazane przy takich stanach. Koszt miesięcznej kuracji wynosił wówczas 35 zł.
Na własną rękę usiłowałam dowiedzieć się, jakie obowiązują zasady postępowania przy zdiagnozowaniu zakrzepu. Niestety bezskutecznie. Napotykam na mur milczenia. Nawet Rzecznik Praw Pacjenta powiedział, że NFZ podpisując kontrakt na świadczenie usług ze szpitalem nie precyzuje metod postępowania, gdyż każdy przypadek chorobowy jest inny, więc jak w tej sytuacji mam się dowiedzieć, czy zastosowano wobec mnie świadczenia zdrowotne odpowiadające wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej?
Posiadam pełną dokumentację medyczną z mojego pobytu na izbie przyjęć ze szpitala, którą chętnie prześlę skanem do analizy. Nie dołączam jej w tej chwili, by nie była dostępna dla innych użytkowników forum (dane wrażliwe).
Pozdrawiam

Kancelaria MK

Re: Zakrzep żyły głównej oka

Post autor: Kancelaria MK » 7 lip 2018, o 13:47

Szanowna Pani,

bez analizy dokumentacji medycznej z wszystkich miejsc, w których Pani była leczona (badana) nie jestem w stanie udzielić Pani merytorycznej odpowiedzi. Niezależnie od stanowiska Rzecznika, należy rozważyć, czy zachowanie lekarzy było staranne w stosunku do Pani zdrowia, wcześniejszego rozpoznania i związanego z tym ryzyka. Jeżeli nie, a skutek, któremu można było zapobiec bądź ograniczyć nastąpił (np. poprzez niezastosowanie leczenia przeciwzakrzepowego), wówczas można rozważyć odpowiedzialność szpitala
Z wyrazami szacunku,
Marcin Kluś, radca prawny
www.kancelariaklus.pl

ODPOWIEDZ