Strona 1 z 1

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia

: 3 paź 2017, o 13:21
autor: anna47
Szukając informacji w sprawie pomocy poszkodowanym pacjentom, na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta znalazłam wpis zachęcający do zapoznania się z publikacją wydaną przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (Jednostka Ministerstwa Zdrowia) pt. "Twój szpital - to szpital akredytowany". Lektura tej publikacji jest o tyle pouczająca co zatrważająca. Już w pierwszych słowach dowiadujemy się że "szpital jest skomplikowaną i złożoną organizacją w której jest leczonych jest wielu pacjentów i pracuje wiele osób. Dlatego pobyt w szpitalu oznacza możliwość wystapienia licznych zagrożeń". W kolejnych rozdziałach czytamy: "Pomyłki dotyczące leków zdarzają się każdego dnia: można zażyć niewłaściwy lek, w złej dawce, o niewłaściwej porze" i "Znaj godziny, w jakich powinieneś otrzymywać leki" i najbardziej przerażające: "Zespół operacyjny może zoperować niewłaściwą osobę, wykonać zabieg w niewłaściwym miejscu, zastosować nieprawidłową procedurę"!!!?
Czy wydając taką publikację Ministerstwo nie sankcjonuje przypadkiem sytuacji z którymi Państwa Stowarzyszenia stara się walczyć.
Czy zakładamy, że do szpitala trafiają ludzie zdrowi, czy chorzy, słabi lub nawet umierający, którzy nie są w stanie sprawdzać czy leki są im wlaściwie podawane, czy szpital przestrzega procedur lub choćby podstawowych zasad higieny.
Życzę Państwu Zdrowia oraz zachęcam do lektury: http://www.bpp.gov.pl/gfx/bpp/userfiles ... rmator.pdf