lekarz biegły z zagranicy

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

Aga
Posty: 5
Rejestracja: 2 sie 2014, o 12:03

lekarz biegły z zagranicy

Post autor: Aga » 9 lut 2015, o 15:55

Witam
10 lutego 2014 roku odpowiadała Pani na posta dotyczącego powołania lekarza biegłego z zagranicy. Napisała Pani ze warto uzyskać prywatną opinię profesora z zagranicy aby przekonać sąd do powołania zagranicznego biegłego. Moje pytanie brzmi czy dokumentacja musi zostać przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego czy mogę skorzystać z pomocy znajomego biegle władającego językiem angielskim? Co taka prywatna opinia powinna zawierać?

KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

Re: lekarz biegły z zagranicy

Post autor: KancelariaBFP » 25 maja 2015, o 16:09

Szanowna Pani,

Jeżeli Sąd dopuściłby dowód z opinii biegłego lekarza z zagranicy to dokumentacja z pewnością musiałaby być przetłumaczona przez biegłego przysięgłego.

Natomiast prywatna opinia biegłego z zagranicy, jeżeli ma stanowić dowód w procesie, musi być oparta o pełną dokumentację medyczną i także powinna być przetłumaczona przez biegłego przysięgłego, bowiem w przeciwnym razie nie będzie wiarygodna. Proszę jednak pamiętać, że prywatna opinia nie jest opinią biegłego sądowego sądową i dlatego Sąd również w takim przypadku (uzyskania jej w oparciu o przetłumaczoną przysięgłe dokumentację medyczną) co do zasady uznaje ją wyłącznie za element twierdzeń własnych strony.

Jolanta Budzowska, radca prawny

ODPOWIEDZ