czy zawinili lekarze???

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

martuska264
Posty: 1
Rejestracja: 20 kwie 2015, o 18:28

czy zawinili lekarze???

Post autor: martuska264 » 20 kwie 2015, o 18:36

Mam wielka prosbe. Potrzebuje pomocy. Jestem w ciazy, moj narzeczony trafil do szpitala z zatruciem lekami , przez pol godziny nie zrobili mu plukania zoladka, doszlo do utraty przytomnosci, kiedy podjeto resuscytacje i plukanie zoladka bylo juz za pozno, pol godziny mial niedotlenienie. Obrzek mozgu nie ustapil i zmarl. Czy byla w tym wina lekarzy? Za brak udzielenia na czas pomocy a mianowicie zrobienia plukania zoladka? Dodam ze lekarze mieli nazwy zazytych lekow, chlopak sam zadzwonil na pogotowie.

KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

Re: czy zawinili lekarze???

Post autor: KancelariaBFP » 26 maja 2015, o 13:31

Szanowna Pani,

Na podstawie przedstawionego opisu nie można jednoznacznie stwierdzić, czy w postępowaniu lekarzy można dopatrzyć się błędu w postaci zaniechania udzielenia pomocy. Kluczowe wydaje się ustalenie, dlaczego lekarze nie przeprowadzili wcześniej płukania żołądka i czy odniosło by ono oczekiwany skutek. W postępowaniu sądowym nalezałoby udowodnić, że pomiędzy zwłoką w udzieleniu świadczenia medycznego a śmiercia Pani narzeczonego zachodzi adekwatny związek przyczynowy, tzn. że zwłoka lekarzy była bezpośrednią przyczyna śmierci.

Alternatywą do postępowania sądowego jest możliwość złożenia wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego do Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych ? celem Komisji jest orzekanie o zdarzeniu medycznym lub jego braku. Wniosek należy wnieść do właściwej ze względu na siedzibę placówki medycznej Wojewódzkiej Komisji. W przypadku śmierci pacjenta termin na złożenie wniosku wynosi 1 rok od momentu zakończenia postępowania spadkowego. Taki wniosek może złożyć jedynie spadkobierca pacjenta. Złożenie wniosku podlega opłacie w wysokości 200 zł. Maksymalna wysokość świadczenia (odszkodowania i zadośćuczynienia) z tytułu śmierci pacjenta wynosi 300 000 zł. Wzór wniosku dostępny na stronie:
http://bf.com.pl/odszkodowania/node/351 ... cznego.doc.
Jolanta Budzowska, radca prawny

ODPOWIEDZ