Uzasadnienie kosztów w procesie cywilnym

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

impresja
Posty: 1
Rejestracja: 2 cze 2015, o 00:10

Uzasadnienie kosztów w procesie cywilnym

Post autor: impresja » 2 cze 2015, o 00:41

Witam,
Proszę o pomoc w jaki sposób mam udowodnić przed sądem (sprawa z powództwa cywilnego), że przedstawione przeze mnie koszty leczenia, rehabilitacji, pielęgnacji i opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem są uzasadnione?
W skrócie opiszę o co mi chodzi:
Jestem matką 11-letniego chłopca z mpd w stopniu ciężkim. Od 9 lat walczę w sądzie (Wwa) o zadośćuczynienie i miesięczną rentę dla syna.
Wreszcie (po 9 latach) mam opinię biegłych, którzy potwierdzili, że stan dziecka jest wynikiem błędów lekarzy w okresie okołoporodowym. I teraz mam problem, bo okazuje się, że samo przedstawienie wydatków związanych z niepełnosprawnością syna nie wystarczy, że mam udowodnić, że koszty jakie przedstawiłam są uzasadnione.
Nie wiem w jaki sposób mam udowodnić podważone koszty przygotowywania posiłków dla syna. Dziecko jest żywione przez gastrostomię odżywczą. Pokarm musi być dokładnie zmiksowany. Dieta lekkostrawna, bo ma problemy z wypróżnieniem. Ogólnie wydaję więcej pieniędzy niż gdyby dziecko mogło jeść to samo co ja jem i gdybym nie musiała miksować pokarmu i podawać mu przez strzykawkę. Nie wiem jak mam udowodnić że to są dodatkowe koszty i jaki biegły ma to potwierdzić? To jakiś koszmar. Okazuje się, że wygrałam bitwę, a przegram wojnę. :-(
Jakich biegłych (tzn. jakich specjalizacji) mam na tę okoliczność powołać?

Dalej:
Jaki lekarz (jakiej specjalizacji) jest w stanie ocenić rokowania mojego syna na przyszłość? Dziecko jest całkowicie leżące, ma wzmożone napięcie mięśniowe co powoduje szereg problemów (zwichnięcie stawów biodrowych, skrzywienie miednicy, koślawość stóp, przykurcze w nadgarstkach, itd...) Syn ma problemy z wypróżnieniem, pojawiła się pierwsza odleżyna... Poza tym wiem już, że to tylko początek problemów. Najgorsze dopiero przed nami... Czy jest jakaś specjalizacja która obejmuje to wszystko? Czy też muszę powoływać na każdą dolegliwość syna osobnego biegłego? Jak policzyłam to będzie tego z 10 kolejnych biegłych... a to jakiś absurd...

Czy lekarz specjalizujący się w medycynie paliatywnej jest w stanie wydać taką opinię uwzględniającą stan dziecka jako całość? Proszę o pomoc, bo jestem załamana. Myślałam, że wystarczy jak udowodnię błędy medyczne i ich wpływ na stan dziecka, a tu takie "schody" :-(
Z góry dziękuję i łączę pozdrowienia

KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

Re: Uzasadnienie kosztów w procesie cywilnym

Post autor: KancelariaBFP » 12 sie 2015, o 11:28

Szanowna Pani,

niestety, postępowania cywilne rządzi się żelaznymi regułami. Musi Pani udowodnić potrzeby dziecka oraz wysokość wydatków poniesionych w przeszłości i tych, których poniesienie jednorazowo bądź stale będzie konieczne w przyszłości. Wysokość renty może być zmieniona w przypadku zmiany okoliczności, ale na moment wydawania wyroku jej składniki muszą być znane sądowi i musi zostać wykazana potrzeba ich ponoszenia.
Potrzebę i kwoty udowadnia się: zeznaniami przedstawicieli ustawowych (Pani), świadków, rachunkami (np. na wizyty lekarskie i rehabilitacyjne, na leki, na specjalne żywienie), zaświadczeniami lekarskimi i od rehabilitantów, fakturami pro-forma (np. na materiały medyczne). Koszty opieki sprawowanej przez matkę to najczęściej jej utracone zarobki albo przynajmniej minimalna pensja. Oczywiście najlepiej, jeśli potrzebę ponoszenia wydatków wykaże się opinią biegłych. Zwykle przy MPD opinie wydaje neurolog dziecięcy i psycholog, czasem także ortopeda lub rehabilitant specjalizujący się w rehabilitacji osób ze schorzeniami neurologicznymi. Nie polecamy opinii instytutu naukowego lub instytutu naukowo-badawczego, bo jakkolwiek wydawana jest przez zespół biegłych różnych specjalności, to na jej wydanie zwykle czeka się około 2 lat.

Powinna Pani złożyć listę szczegółowych pytań do biegłych odnośnie stanu zdrowia Pani Synka, rokowań na przyszłość i dalszego leczenia, konieczności stałej opieki, a także czy wskazane przez Panią koszty leczenia, rehabilitacji, pielęgnacji i opieki oraz specjalistycznej diety są zdaniem biegłych uzasadnione oraz jakie dodatkowe koszty będzie Pani ponosić w przyszłości.

Kancelaria BFP (Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni)

KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

Re: Uzasadnienie kosztów w procesie cywilnym

Post autor: KancelariaBFP » 27 wrz 2015, o 11:24

Szanowna Pani,
uwagi w pierwszej odpowiedzi odnoszą się również do zadanego przez Panią pytania. Jeśli pacjent nie dysponuje rachunkami, to pozostają zeznania świadków i opinia biegłych.
Kancelaria BFP

KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

Re: Uzasadnienie kosztów w procesie cywilnym

Post autor: KancelariaBFP » 2 lis 2015, o 14:05

Szanowni Państwo,
okoliczność "skazania poszkodowanego na dożywotnią "karę" pozbawienia wolności" może mieć wpływ na wysokość zadośćuczynienia, a nie odszkodowania. To dwie różne kwestie.
Kancelaria BFP

ODPOWIEDZ