dokumentacja medyczna po smierci pacjenta

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

zuzanna200
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2015, o 20:15

dokumentacja medyczna po smierci pacjenta

Post autor: zuzanna200 » 11 cze 2015, o 20:28

WItam, Potrzebuję porady i informacji: Mój tato zmarł w szpitalu z niewyjaśnionych przyczyn po niecałych 48h od przyjęcia. Szpital twierdzi, że nikogo nie upoważnił do dokumentacji medycznej. Moje pytanie brzmi: czy szpital ma obowiązek czy może dać pacjentowi kartkę do upoważnienia kogoś? I jak w takim wypadku dowiedzieć się na co właściwie zmarł, co mu dolegało i uzyskać przebieg leczenia szpitalnego? (wiem, że jest ochrona danych osobowych ale czy istnieje chociaż minimalna szansa na uzyskanie tych informacji?) Z góry dziękuję za odpowiedź.

KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

Re: dokumentacja medyczna po smierci pacjenta

Post autor: KancelariaBFP » 12 sie 2015, o 11:01

Szanowna Pani,

Podczas przyjęcia do Szpitala pacjent wypełnia kartę w której informuje, czy upoważnia inną osobę do wglądu w swoją dokumentację medyczną. Jeśli jednak np. Pani Tata trafił do Szpitala w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji, to zgodnie z orzecznictwem Sądowym z ostatnich lat, z reguły wystarczy, jeśli w niedługim czasie przed tym zdarzeniem w innej placówce medycznej pacjent upoważnił inną osobę do wglądu w swoją dokumentację medyczną. Jeśli natomiast brak jest takiego upoważnienia, to rzeczywiście uzyskanie dokumentacji medycznej z leczenia Pani Taty może nie być proste z uwagi na obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych (dokumentacja medyczna pacjenta należy do tzw. danych wrażliwych). W takim przypadku można interweniować u Rzecznika Praw Pacjenta lub Rzecznika Praw Obywatelskich.

Można także rozważyć złożenie wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego do Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, która zażąda od szpitala wydania pełnej dokumentacji medycznej z leczenia Pani Taty. Celem Komisji jest orzekanie o zdarzeniu medycznym lub jego braku. W pojęciu ?zdarzenie medyczne? mieści się również śmierć pacjenta. Wniosek należy złożyć w terminie jednego roku od dnia zakończenia postępowania spadkowego. Wniosek należy wnieść do właściwej ze względu na siedzibę szpitala Wojewódzkiej Komisji. Złożenie wniosku podlega opłacie w wysokości 200 zł. Maksymalna wysokość świadczenia (odszkodowania i zadośćuczynienia) z tytułu jednego zdarzenia medycznego w odniesieniu do jednego pacjenta w przypadku śmierci pacjenta wynosi 300 000 zł (wzór wniosku dostępny na stronie:
http://bf.com.pl/odszkodowania/node/351/sites/default/files/wniosek_o_ustalenie_zdarzenia_medycznego.doc

Jeżeli Pani Tata zmarł z niewyjaśnionych przyczyn i Prokuratura wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie, to najpewniej całość dokumentacji medycznej zostanie zabezpieczona przez Prokuratora w ww. postępowaniu. W takim przypadku od Prokuratora prowadzącego sprawę zależy, kto ma status pokrzywdzonego i czy wyrazi zgodę na wgląd przez pokrzywdzonego w akta sprawy, w szczególności na zapoznanie się z dokumentacją medyczną.

Kancelaria BFP (Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni)

ODPOWIEDZ