Prośba o pomoc

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

Agata
Posty: 1
Rejestracja: 7 lis 2015, o 22:17

Prośba o pomoc

Post autor: Agata » 7 lis 2015, o 22:48

Witam serdecznie,
Moja sprawa wygląda następująco: 21.12.2008 r. urodziłam w szpitalu dziecko.Pierwsze badanie neonatologa nie wykazało niczego niepokojącego, dziecko było w dość dobrym stanie. W wyniku przedłużającej się żółtaczki zostaliśmy zatrzymani w szpitalu dłużej. W około 2-3 dobie życia u dziecka lekarz stwierdził szmer na sercu i przyspieszoną liczbę oddechów. Nie wykonano badania echa serca, ponieważ (jak się później dowiedziałam) nie było specjalisty, który mógłby wykonać to badanie (okres świąteczno - noworoczny). W 9 dobie podjęto decyzję o przekazaniu dziecka do szpitala specjalistycznego (Centrum Zdrowia Dziecka) ,stan dziecka był średnio ciężki. Tam wykonano echo serca i stwierdzono ciężką, złożoną, wrodzoną wadę serca. Od razu zdecydowano o podaniu we wlewie stałym leku podtrzymującego akcję serca. Pomimo przeprowadzenia dwóch operacji dziecko zmarło w dniu 26.01.2009 r. Z opinii lekarzy wynikało, że wcześniejsze wykrycie tej wady serca i podjęcie natychmiastowych kroków tuż po urodzeniu dawałoby większe szanse na uratowanie życia. Moje wątpliwości są następujące:
1. Jakiego rodzaju roszczeń możemy z mężem dochodzić od szpitala, w którym dziecko się urodziło? Czy roszczenia te nie uległy przedawnieniu?
2. Czy możliwa jest zmiana właściwości sądu, aby w sprawie mogli orzekać biegli sądowi spoza terenu, na którym doszło do powyższych zdarzeń?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.

KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

Re: Prośba o pomoc

Post autor: KancelariaBFP » 4 sty 2016, o 09:47

Szanowna Pani,

W sytuacji, gdyby możliwe było udowodnienie istnienia związku przyczynowego między zaniedbaniem lekarzy w szpitalu a śmiercią dziecka, mogliby Państwo domagać się, jako najbliżsi członkowie rodziny zadośćuczynienia za doznaną krzywdę na podstawie art. 446 § 4 kodeksu cywilnego oraz zwrotu kosztów leczenia i pogrzebu na podstawie art. 446 § 1 kodeksu cywilnego. Należy jednak zauważyć, że roszczenie o naprawienie szkody na osobie wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia (Art. 4421 § 3 kodeksu cywilnego). Ważne jest więc ustalenie, kiedy państwo dowiedzieli się o ewentualnym zaniedbaniu oraz o osobie odpowiedzialnej za to zaniedbanie. Jeżeli nastąpiło to w 2009 roku, to Państwa roszczenia są przedawnione.
Właściwość sądu nie ma związku z wyborem biegłych. Opinie w sprawie mogą wydawać biegli spoza terenu, na którym doszło do zdarzenia powodującego szkodę.

Kancelaria BFP

ODPOWIEDZ