WYPADEK W KARETCE

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

Anna 27

WYPADEK W KARETCE

Post autor: Anna 27 » 25 lis 2015, o 19:00

Dzień dobry,
Proszę o pomoc co mogę zrobić w przedstawionej sytuacji. Syn tego lata ciężko zachorował, został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną. Ponieważ szpital nie dysponował odpowiednim sprzętem do badań, dziecko było przewożone do innego szpitala na rezonans. Podczas jazdy karetką, na głowę dziecka został zrzucony bardzo ciężki przedmiot,prawdopodobnie była to butla z tlenem, która wisiała nad jego głową (najprawdopodobniej zapasowe butle). Upadek przedmiotu w mojej ocenie spowodowało to, że przedmiot nie był odpowiednio zabezpieczony a kierowca nie zachował ostrożności na bardzo nierównym terenie - zbyt szybka jazda ( droga z kamieni). Ja siedziałam z kierowcą z przodu i usłyszałam hałas, a potem przez szybkę oddzielającą kabinę kierowcy od miejsca gdzie leży pacjent widziałam jak sanitariusz pochyla się nad synem a później odwiesza przedmiot nad jego głową. Po dotarciu do naszego szpitala zapytałam lekarza z karetki czy wszystko jest w porządku, usłyszałam że tak. Dziecko zostało przekazane na oddział, były to godziny wieczorne, ok 21.00. Odwiedzin o tej porze już nie było, więc przyjechałam do szpitala na drugi dzień rano ok 11.00 i zostałam poinformowana przez lekarza, że dziecko ma na głowie ogromnego guza; zostało wykonane prześwietlenie i nie stwierdzono złamania czaszki. Dziś po ok 3 miesiącach od tego zdarzenia dziecko ma łysy plac w tym miejscu. Proszę o odpowiedz gdzie zgłosić takie nieodpowiedzialne zachowanie osób z karetki, boje się, że za jakiś czas pojawią się kłopoty zdrowotne, które będą skutkiem tego silnego uderzenia w głowę. Czy jestem w stanie udowodnić, że to podczas transportu narażono zdrowie i życie dziecka? Domyślam się, że oni będą chcieli udowodnić, że to stało się wcześniej lub później.

KancelariaBFP

Re: WYPADEK W KARETCE

Post autor: KancelariaBFP » 16 gru 2015, o 14:30

Szanowna Pani,

Obowiązkiem personelu karetki jest zapewnienie bezpieczeństwa ,,pobytu? w niej pacjenta. Przedmioty nie mogą się swobodnie przemieszczać i zagrażać życiu i zdrowiu ? powinny być odpowiednio zabezpieczone. To jeśli chodzi o odpowiedzialność jednostki organizacyjnej zatrudniającej personel karetki. Z drugiej strony ? mamy zwykłą odpowiedzialność OC posiadacza pojazdu mechanicznego w stosunku do pasażera ? samochód był w ruchu, więc za następstwa takiego zdarzenia powinien odpowiadać ubezpieczyciel karetki. W pierwszej kolejności należy się więc zwrócić o kartę transportową pacjenta (a wcześniej ustalić, skąd była karetka) i o dokumentację medyczną z placówki, gdzie pacjent był po transporcie umieszczony. Z tych dokumentów powinno wynikać co się stało i jakie były następstwa. Nie można wykluczyć problemów z udowodnieniem odpowiedzialności i szkody na zdrowiu (można być przygotowanym np. na argument, że dziecko już miało guza w momencie, kiedy rozpoczynał się transport ? ale to powinno być z kolei także ewentualnie opisane w karcie transportowej). Z uwagi na doznany przez dziecko uraz/stłuczenie głowy ? mogą wystąpić odległe skutki, a więc nie należy tej sytuacji lekceważyć i pozostawić niewyjaśnionej.

Kancelaria BFP

ODPOWIEDZ