Pomoc lekarska

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

sloku

Pomoc lekarska

Post autor: sloku » 27 sty 2016, o 11:40

Trzy lata temu lekarz źle postawił diagnozę, okazało się że miałam boreliozę. Choroba się rozwinęła a jej skutki są nieodwracalne dla mojego zdrowia. Od niego nie otrzymałam pomocy, ale http://www.zdrowyportal.pl/1012/borelio ... -leczenie/ sam zacząłem szukać i czytać na ten temat. Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie?

KancelariaBFP

Re: Pomoc lekarska

Post autor: KancelariaBFP » 13 kwie 2016, o 09:31

Szanowny Panie,

na wstępie uprzejmie informuję, że kompleksowa analiza przypadku nie jest możliwa bez zapoznania się z Pana dokumentacją medyczną. Błąd diagnostyczny/decyzyjny zaliczany jest do kategorii błędów medycznych. ,,Błąd decyzyjny obejmuje więc przypadki nieprawidłowego rozpoznania, czego można było uniknąć, gdyby lekarz zastosował się do nakazów doktryny i wiedzy. Gdyby ich przestrzegał, mógłby poprawnie rozpoznać schorzenie i zaplanować właściwe leczenie? (Zdzisław Marek ? ,,błąd medyczny?, Kraków 1999). Należy jednak odróżnić błąd medyczny od niepowodzenia lekarskiego, tj. od sytuacji, kiedy lekarz postępował prawidłowo, zgodnie z zasadami aktualnej wiedzy medycznej, a mimo to doszło do błędnego rozpoznania, a w konsekwencji do niepomyślnych skutków w procesie leczenia. Może się tak np. zdarzyć w przypadku, gdy pacjent cierpi na chorobę o niecharakterystycznych objawach. W takiej sytuacji, lekarz mimo podjęcia prawidłowych działań, może choroby nie rozpoznać właściwie. Wskazana przez Pana borelioza należy do kategorii takich chorób. Objawy są podobne do tych, które występują w przypadku innych jednostek chorobowych (złe samopoczucie, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca, bóle mięśniowo-stawowe, obrzęki stawów) i z tego powodu trudno postawić prawidłową diagnozę. Najbardziej charakterystyczny jest rumień wędrujący, który jednak nie występuje u wszystkich pacjentów, którzy zachorowali. W przedmiotowej sprawie będzie więc miało znaczenie, czy w momencie przyjęcia Pana, lekarz miał możliwość rozpoznania choroby ? czy istniały objawy na nią wskazujące. Należy mieć również na uwadze, że ewentualne roszczenia, których można dochodzić w przypadku błędów medycznych przedawniają się z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jeżeli więc okres ten upłynął, Pana roszczenia są przedawnione.

Kancelaria BFP

ODPOWIEDZ