Zapalenie okostnej zęba-brak antybiotykoterapii

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

dent

Re: Zapalenie okostnej zęba-brak antybiotykoterapii

Post autor: dent » 19 kwie 2016, o 19:21

?Chciałabym zapytać, czy brak zalecenia antybiotykoterapii w przypadku stwierdzenia zapalenia kości i poprzestanie na kanałowym leczeniu zęba jest postępowaniem prawidłowym? Czy przypadkiem kiedy ktoś cierpi na różne poważne problemy ze zdrowiem np. ma leukopenię i jest osobą po onkologicznym leczeniu, nie istnieje obowiązek poddawania antybiotykoterapii w takich sytuacjach??

Widzę, że przygotowała się Pani z tematyki leczenia kanałowego i antybiotykoterapii. To zapewne wie Pani, że istnieją ściśle określone wskazania do przepisania pacjentowi leczonemu endodontycznie ( czyli kanałowo) antybiotyku czy to w formie długoterminowej, np. na 1 tydzień czy w formie one shot theraphy, czyli antybiotyk podawany jednorazowo przed określoną procedurą stomatologiczną.
Zmiany okołowierzchołkowe ( czyli nazwane przez Panią ? zapaleniem kości?) nie są wskazaniem do podania antybiotyku, a leczenie kanałowe jest w tym przypadku metodą z wyboru i najlepszą dla pacjenta, która pozwala mu na wyleczenie i zachowanie zęba w jamie ustnej.
U pacjenta, który zakończył leczenie onkologiczne, tzn. jest po nim też nie ma wskazań do stosowania antybiotyku w tym przypadku.
Celem leczenia kanałowego jest wyeliminowanie ogniska infekcji w Pani zębie i to jest profilaktyka wystąpienia chorób serca.

?Czy jeśli dojdzie do powikłań np. zapalenie zaatakuje serce, to można w takiej sytuacji zaskarżyć gabinet stomatologa który nie zastosował antybiotykoterapii? ?

W tym przypadku też istnieją ścisłe wytyczne u których pacjentów należy podać antybiotyk. Są to pacjenci ze sztuczną zastawką, w tym wszczepioną przezskórnie lub pacjenci, u których do naprawy zastawki użyto sztucznego materiału, pacjenci po przebytym epizodzie IZW, pacjenci z wrodzoną wadą serca z wrodzoną wadą siniczą po operacji naprawczej wrodzonej wady serca z zastosowaniem sztucznego materiału zarówno podczas zabiegu chirurgicznego, jak i z użyciem technik przezskórnych do 6 miesięcy po zabiegu lub przez całe życie, jeśli pozostał rezydualny przeciek lub niedomykalność zastawki
U innych pacjentów nie ma podstaw i obaw z naszej strony, aby wdrażać im profilaktycznie antybiotyk.

?Nie wiem natomiast jak należałoby się zachować w sytuacji w której np. lekarze danej specjalności w Polsce nie stosują się do aktualnego stanu wiedzy medycznej na świecie, pomimo iż przepisy zobowiązują do udzielania świadczeń medycznych zgodnych z aktualnym stanem wiedzy medycznej.?

Postępowanie Pani dentysty jest zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Rozumiem, że pacjenci ( szczególnie polscy) są przyzwyczajeni do tego, że przepisuje się im antybiotyki. Ale to dentysta ma obowiązek stale nadążać za zmieniającymi się wytycznymi i posiadać aktualną wiedzę medyczną oraz stosować ją w swojej praktyce. Obecnie co raz bardziej odchodzi się od niepotrzebnego przepisywania antybiotyków. Cieszę się, że trafiła Pani na profesjonalnego dentystę, który leczy i ordynuje swoim pacjentom leki zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.
Rozumiem, że Pani określenia dotyczące tego dentysty są spowodowane troską o własne zdrowie. Uważam, że w tej sytuacji jeśli ma Pani jakieś wątpliwości to proszę przekazać je leczącemu Pani dentyście.
Podkreśle jeszcze raz, ze postępowanie lecznicze w Pani przypadku jest prawidłowe.

"W związku z gigantyczną ilością sytuacji w których lekarz okazuje się być nieuczciwy, chciałabym też poprosić o informacje czy nagrywanie rozmów z przebiegu wizyt jest dozwolone. Mam dosyć niszczenia mojego zdrowia przez różnych nieuczciwych ludzi i obciążania mnie za to konsekwencjami."

Nagrywać można zawsze ;)

dent

Re: Zapalenie okostnej zęba-brak antybiotykoterapii

Post autor: dent » 4 cze 2016, o 01:05

Szanowna Pani,

Bardzo mi przykro, że nie była Pani leczona wg tego jak sobie Pani wymarzyła. Leczenie jest uzgodnieniem pomiędzy dwoma stronami: pacjentem i lekarzem. Ten pierwszy zobowiązuje się do przestrzegania zaleceń lekarza, zgłaszania się na wyznaczone wizyty( jeśli oczywiście chce osiągnąć najlepszy możliwy efekt leczenia), a ten drugi do leczenia zgodnie z najwyższą starannością i aktualną wiedzą medyczną.
Wskazania do podania czy też nie podania pacjentowi profilaktyki antybiotykowej nie są wymysłem czy też poglądami polskich dentystów. Co więcej nie ma polskich standardów i wytycznych, bo stworzenia takowych jest drogie i nie stać na to polskich towarzystw naukowych, dlatego polskie towarzystwa adaptują te zagraniczne. Wytyczne wg których leczą polscy dentyści są tymi samymi, które używają ich zagraniczni koledzy z Europy Zachodniej czy USA. Wg tych standardów nie ma u Pani konieczności podania takiej profilaktyki. Pacjent ma prawo do własnych poglądów odnośnie leczenia czy też antybiotyków, ale jw. Jeśli chce Pani podjąć jakieś leczenie to musi się to odbyć za obopólną zgodą, czyli również akceptacją przez Panią leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną, w przypadku braku akceptacji pozostaje chodzenie z bolącym zębem.
?Pozostaje mi być tylko wdzięczną za zlecenie przez lekarza ortodontę usunięcia zdrowej 5-ki zamiast 4-ki z głębokim wypełnieniem widocznym zapewne zna zdjęciu RTG?
Wskazań medycznych do usunięcia zęba jest 43. To, że jeden ząb był wg Pani zdrowy o niczym nie świadczy. Głębokie wypełnienie widoczne na RTG też nie przesądza o wskazaniach do usunięcia zęba. Samo diagnozowanie o RTG nie świadczy o niczym, ważne jest również badanie kliniczne. Na podstawie tylko Pani opisu nie jestem w stanie określić czy były wskazania do usunięcia danego zęba czy też nie.
?lekarzowi dentyście, który twierdził przez ponad 3 lata chodzenia na kontrole, iż wszystkie zęby przez cały ten okres ponad 3 lat mam zdrowe, a to że ząb miał zmieniony kolor "to tylko takie przebarwienie". ?
Przebarwienia zęba powstają pod wpływem wielu czynników, np. materiał z którego ząb był odbudowywany, pokarm, tytoń, kawa. Sam Pani opis nie jest wystarczający.
?Dziękuję też innemu lekarzowi dentyście, który pomimo zaleceń w karcie wpisanych z kolei przez innego dentystę ( który stwierdził próchnicę tego zęba i leczył tego zęba w tej samej poradni), że w razie dolegliwości bólowych ząb jest do leczenia kanałowego ( który po leczeniu nie był jeszcze wtedy obumarły, tylko miał głębiej umiejscowiony ubytek), a który zamiast tego ponownie założył opatrunek w przypadku zgłoszenia przeze mnie bólu (oczywiście mam to w karcie leczenia).?
Tylko pytanie skąd wie Pani, który dentysta miał rację? Pokrycie bezpośrednie/ pośrednie miazgi w zależności od sytuacji w Pani zębie jest jak najbardziej prawidłowe.
? Należą się jeszcze podziękowania temu lekarzowi który przez okres ponad 3 lat nie stwierdził u mnie żadnej próchnicy w żadnym zębie, a do którego trafiłam później z obrzękiem dziąsła w okolicy tego zęba okolicy i bólem zęba, który to nie zajął się leczeniem, tylko kazał sobie tak z tym chodzić i płukać usta szałwią. ?
Obrzęk dziąsłem nie zawsze jest spowodowany próchnicą zęba.
?Dziękuję też temu ośrodkowi w którym byłam leczona , gdzie pacjenci traktowani są jako pomoc naukowa dla lekarzy stażystów, i niemal na każdej wizycie leczeniem tego samego pacjenta zajmuje się ktoś inny żeby się na nim pouczyć. Najważniejsze, aby Państwo nie mieli problemów z tego powodu i żeby Państwo mogli wykorzystywać pacjenta nieodpłatnie jako pomoc naukową i jeszcze dostawać zapłatę za takie traktowanie.?
Tylko i wyłącznie Pani jako pacjent decyduje o tym kto Panią będzie leczył. Jeśli Pani zgodziła się na leczenie przez danego lekarza, to nie rozumiem do kogo ma Pani w tym momencie pretensje?

AndressoureMM
Kontakt:

Zapalenie okostnej zeba brak antybiotykoterapii

Post autor: AndressoureMM » 21 gru 2016, o 05:25

Ja tam gdzie nie mam zeba to mam w aparacie taka sprezynke, ktora trzyma te dziure w oczekiwaniu na implant;

ODPOWIEDZ