Dokumentacja medyczna - prawo do żądania wpisu

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

PJR
Posty: 1
Rejestracja: 18 lip 2016, o 15:19

Dokumentacja medyczna - prawo do żądania wpisu

Post autor: PJR » 18 lip 2016, o 15:23

Witam
Proszę o informację czy pacjentka ma prawo żądać od lekarza odnotowania w dokumentacji medycznej odmowy wykonania cesarskiego cięcia pomimo iż w skierowaniu od ginekolog prowadzącej jest rekomendacja dotycząca cesarki.

KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

Re: Dokumentacja medyczna - prawo do żądania wpisu

Post autor: KancelariaBFP » 3 paź 2016, o 14:00

Szanowna/y Pani/e,

otrzymane skierowanie okazuje się stawiając się do szpitala. Zostaje ono dołączone do dokumentacji medycznej pacjenta - do historii choroby (§ 16 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania). Pacjentka nie ma jednak prawa żądać od lekarza odnotowania odmowy wykonania konkretnego świadczenia zdrowotnego (w tym wypadku wykonania cesarskiego cięcia). O sposobie rozwiązania porodu ostatecznie zadecyduje lekarz położnik prowadzący poród.

Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy lekarz odmawia wykonania cesarskiego cięcia jest żądanie zasięgnięcia opinii innego lekarza lub zwołania konsylium lekarskiego. Prawo do takiego żądania jest wyrażone w art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Lekarz może co prawda, w przypadku bezzasadności żądania, odmówić zasięgnięcia opinii lub zwołania konsylium, jednakże ma obowiązek odnotować w dokumentacji zarówno żądanie, jak i odmowę zasięgnięcia opinii innego lekarza bądź zwołania konsylium.

Kancelaria BFP

ODPOWIEDZ