Strona 1 z 1

[PYTANIE DO PRAWNIKA]Wyposażenie rodzica z gabinetu.

: 21 lip 2016, o 14:41
autor: BartusZak
Witam,
Dzisiaj tj. 21.07 2016 razem z bratem (18 lat skończył 3 miesiące temu) i mamą pojechaliśmy do Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie na umówioną konsultację po zabiegu usunięcia torbieli z jamy ustnej mojego brata (miesiąc temu w tym samym szpitalu). Podczas zabiegu pobrano kawałek torbieli i przeslano do badania.

Kiedy brat został poproszony do gabinetu Nasza mama poszła również. Kiedy weszli do gabinetu ordynator odmówił przekazania jakichkolwiek informacji, które wynikały z przeprowadzonego wcześniej badania pobranej tkanki. Tlumaczac się slowami, ze On przekazuje informacje jedynie pacjentowi. Brat poprosił ordynatora, aby mama została jednak ten dalej trzymał przy swoim. W dokumentacji była również zawarta pisemną zgoda brata na przekazywanie jakichkolwiek dokumentów medycznych oraz informacji mamie.

Teraz jest taki problem, że brat zestresowany niczego nie zapamiętał i zostaliśmy z samym kwitkiem. A na kartce zapisane długopisem umówić się na za miesiąc do kontroli i podany numer.

I teraz pytanie do Państwa, czy istnieja jakieś możliwości, aby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości, a może złożyć skargę, ale czy to pomoże a nie zaszkodzi?


P.S: Starszy ordynator ponad 60 lat, dodam że podczas sprawdzenia (wsadzal rece do jamy ustnej mojego brata) nie stosować rękawiczek?

Re: [PYTANIE DO PRAWNIKA]Wyposażenie rodzica z gabinetu.

: 3 paź 2016, o 14:18
autor: KancelariaBFP
Szanowny Panie,
opisane przez Pana zachowanie ordynatora, polegające na wyproszeniu Pana mamy z gabinetu należy ocenić jako niewłaściwe. Pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy informacji z nim związanych, które zostały uzyskane przez lekarza w związku z procesem leczenia, jednakże tajemnica ta może zostać uchylona poprzez wyrażenie zgody na udzielenie informacji wskazanej osobie. Nadto, jak wskazuje się w piśmiennictwie: ,,Prawo nie wymaga zachowania przez pacjenta żadnej szczególnej formy wyrażenia zgody na wyłączenie tajemnicy zawodowej? (D. Karkowska, Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, Komentarz, Warszawa 2012, s. 208). Zatem, jeżeli Pana brat wyrażał ustnie zgodę na pozostanie mamy w gabinecie i uzyskanie informacji o jego stanie zdrowia, to lekarz nie powinien Pana mamy z gabinetu wyprosić. Tym bardziej jest to niezrozumiałe, skoro jak Pan wspomniał, w dokumentacji znajdowały się stosowne pisemne upoważnienia.

Ponadto, wskazać należy, że art. 21 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta stanowi wprost, iż przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych może być obecna osoba bliska. W dalszej części ustawy jest zaś przewidziana jedna sytuacja, w której lekarz może odmówić obecności osoby bliskiej - w przypadku istnienia prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta. Odmowę musi wówczas odnotować w dokumentacji medycznej.

W praktyce trudno mówić o skutecznych środkach, które mogłyby zapobiec takiej sytuacji w przyszłości. Można lekarza poinformować, że przysługuje Pana bratu jako pacjentowi prawo do uchylenia tajemnicy poprzez wyrażenie zgody i w związku z tym poprosić o niewypraszanie wskazanej osoby z gabinetu. Tak jak Pan wspomniał, można również złożyć skargę w danej placówce na danego lekarza. Ponadto, jeśli chodzi o ochronę praw pacjenta, to właściwy w tej kwestii jest również Rzecznik Praw Pacjenta, jednakże w opisywanej przez Pana sytuacji zapewne trudno byłoby uprawdopodobnić, że doszło do ich naruszenia.

Kancelaria BFP (Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni)