Strona 1 z 1

Odmowa wykonania zastrzyków w przychodni

: 18 wrz 2016, o 16:01
autor: jacek123
Witam,

w przychodni dostałem od lekarza pierwszego kontaktu skierowanie do neurologa. Ponieważ w mojej przychodni brak takiego specjalisty, udałem się w ramach NFZ na wizytę do przychodni NZOZ w sąsiednim mieście. Tam uzyskałem od neurologa receptę na zastrzyki witaminowe wraz ze skierowaniem do gabinetu zabiegowego, aby ww zastrzyki przyjąć.

Po powrocie do mojej przychodni, pani z gabinetu zabiegowego, jak i panie z recepcji, poinformowały mnie, że zastrzyki te mogę przyjąć za darmo tylko w przychodni, która wystawiła skierowanie lub zapłacić w mojej przychodni za każdy zastrzyk, bodajże 15 zł.

Czy jest to zgodne z prawem ? Dodam, że nigdy nie dokonywałem jeszcze deklaracji wyboru pielęgniarki, gdyż nie miałem takiej potrzeby.

Pozdrawiam.

Re: Odmowa wykonania zastrzyków w przychodni

: 24 lis 2016, o 09:20
autor: KancelariaBFP
Szanowny Panie,

zgodnie z § 17 ust 2. zarządzenia nr 77/2015/DSOZ z dnia 19 listopada 2015 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna pielęgniarka poz sprawuje kompleksową opiekę pielęgniarską nad zadeklarowanymi do niej świadczeniobiorcami, uwzględniając w tym zgodnie z obowiązującym zakresem zadań, realizację, na podstawie skierowania wydanego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, zleceń na zabiegi i procedury medyczne, których wykonanie możliwe jest w trybie ambulatoryjnym.

W związku z powyższym, stwierdzić należy, że warunkiem wykonania zlecenia bądź procedury medycznej przez wybraną na podstawie deklaracji wyboru pielęgniarkę, jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, a więc zgodnie z art. 5 punkt 14 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ? od lekarza będącego świadczeniodawcą, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, albo lekarza, lekarza dentystę, który jest zatrudniony lub wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotne.

Ponadto, wskazać należy, że zgodnie z ww. ustawą pacjent może wybrać pielęgniarkę poz u innego świadczeniodawcy niż u tego, u którego dokonał wyboru lekarza poz (art. 28 ust. 1b punkt 1).
Zatem, jeżeli skierowanie wystawił Panu lekarz neurolog, który ma kontrakt z NFZ lub pracuje w placówce, która ma kontrakt z NFZ, a wizyta nie była wizytą prywatną, to wybrana przez Pana pielęgniarka powinna wykonać zlecone zastrzyki nieodpłatnie na podstawie okazanego skierowania.

Kancelaria BFP (Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni)