zaniedbanie i naruszenie praw pacjenta ??

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

pokrzywdzona93

zaniedbanie i naruszenie praw pacjenta ??

Post autor: pokrzywdzona93 » 25 wrz 2016, o 16:38

To co mi sie przydazylo roztrzaskalo mi swiat . Kilkanascie dni wczescniej dwie kreseczki ,radosc , oszczedzanie sie , zmiana trybu zycia i nagle trach
.. rano budze sie i widze bielizne we krwi . Bez zastanowienia udaje sie do najblizszego szpitala gdzie nie otrzymuje opieki! Z rejestracji odsylaja do poloznej na co polozna uzasadnia nie przyjecir kobiety w ciazy z krwawieniami brakiem ubezpieczenia i brakiem miejsc!!! To tyle z jej strony !! Kaze szukac prywatnie nic nie poradzi!! Szukam wiec prywatnie gdzie dostaje sie kilka godzin pozniej . W okolicy 15 dostaje wyrok . Poronienie . Nic tu juz nie ma . Skierowanie na lyzeczkowaie (w innym szpitalu , dali czas na oczyszczenie organizmu samoistnie , za tydz kontrolne usg, ubezpieczenie sie znalazlo z tytulu iz w ciazy jednak bylam wiec ubezpieczenie mam od reki - o czym nie wiedzualam a uprzedni szpital nie dal informacji rylko mnie zbyl ) . Co zrobic z tym szpitalem ? Czy moge i gdzie sie udac o zaniedbanie pacjenta, przyczynienie do poronoenia , odszkodowanie? Dzieki nim nie uratowalam a stracilam moje malenstwo. Pomocy!!!!
pokrzywdzona93 :oops:

KancelariaBFP

Re: zaniedbanie i naruszenie praw pacjenta ??

Post autor: KancelariaBFP » 24 lis 2016, o 09:21

Szanowna Pani,
na wstępie informuję, że aby dokonać oceny, czy w danej sytuacji można mówić o zaniedbaniach personelu medycznego, konieczna jest szczegółowa analiza dokumentacji medycznej. Rzeczywiście, zgodnie z art. 2 ust. 1 punkt 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, kobiety w okresie ciąży, połogu i porodu, które są obywatelami Polski (lub osoby, które uzyskały status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy) i mieszkają w Polsce, mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Wobec powyższego, postępowanie pierwszej placówki medycznej, do której się Pani zgłosiła, uznać należy za nieprawidłowe. Jednakże, w naszej ocenie bardzo trudno byłoby wykazać w procesie cywilnym, że na skutek zaniedbań personelu medycznego pierwszej placówki doszło u Pani do poronienia. W postępowaniu sądowym kluczowe byłoby ustalenie, czy w momencie, gdy zgłosiła się Pani do pierwszego szpitala było możliwe utrzymanie ciąży. Niemniej jednak ma Pani możliwość skierowania sprawy do Rzecznika Praw Pacjenta, który po przeprowadzeniu właściwego postępowania może stwierdzić, że doszło do naruszenia Pani praw jako pacjenta (np. prawa do świadczeń zdrowotnych). Wówczas, zgodnie z art. 4 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta istnieje możliwość dochodzenia zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w postępowaniu cywilnym (art. 4 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).

Kancelaria BFP (Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni)

ODPOWIEDZ