Błąd lekarski 35 lat temu

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

Laszukw

Błąd lekarski 35 lat temu

Post autor: Laszukw » 6 lis 2016, o 22:43

Witam
Jestem 35 latkiem, który od urodzenia ma niesprawna rękę ( niedowład, brak mięśni i krótsze kości, wygląda jak ręka 10 latka ) i ostatnio mama opowiedziała mi że rękę miałem zdrową tylko ważyłam 5,6kg i lekarze zdecydował o porodzie kleszczowym czy wyrwał mi rękę z barku i zerwał nerwy. Czy po takim czasie mogę dochodzić swoich praw?
Wojtek

KancelariaBFP

Re: Błąd lekarski 35 lat temu

Post autor: KancelariaBFP » 25 sty 2017, o 09:24

Szanowny Panie,
termin przedawnienia roszczeń z tytułu ewentualnego błędu medycznego wynosi aktualnie trzy lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia (art. 4421 § 3 kodeksu cywilnego), a w przypadku osób małoletnich – 2 lata od uzyskania pełnoletności, jednakże artykuł ten został wprowadzony dopiero ustawą z 2007 r., a poprzedni przepis dotyczący przedawnienia roszczeń z tytułu szkód na osobie brzmiał: ,,Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże w każdym wypadku roszczenie przedawnia się z upływem lat dziesięciu od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę”. Niestety w Pana przypadku nie będzie miało zastosowania nowe brzmienie przepisu dotyczącego przedawnienia, albowiem gdy przepis ten wchodził w życie, Pana roszczenia były już przedawnione według starych przepisów. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny – nowy przepis dotyczących przedawnienia może mieć zastosowanie jedynie do roszczeń powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, które według przepisów dotychczasowych nie były jeszcze przedawnione.

Kancelaria BFP (Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni)

ODPOWIEDZ