czy moj przypadek jest sprawa dla prawnika?

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

natalie4884

czy moj przypadek jest sprawa dla prawnika?

Post autor: natalie4884 » 10 gru 2016, o 13:40

witma serdecznie wszystkich forumowiczow
chcialabym zasiegnac informacji dotyczacej procedury kfalifikacyjnej dla sprawy o odszkodowanie za blad w sztuce lekarskiej. ponizej postaram sie opisac swoj przypadek i bylabym bardzo wdzieczna za jakiekolwiek porady, co z tym dalej zrobic.
mianowicie ponad 10 lat temu, kiedy bylam jeszcze na studiach, mialam drobny wypadek z udzialem szkla. podczas zmywania naczyn pekla mi w lewaj dloni szklanka, zas ja niefortunnie chytajac ja przecielam scigna w lewym kciuku. zaraz po tym zajsciu zostalam zawiaziona na pogotowie i tam przyjeta do zabigu operacyjnego. operacja zostala wykonana bodajze na nastepny dzien, ale nie jestem pewna poniewaz nie posiadam zadnych dokumentow dotyczacych tej sprawy. polaczenie sciegien powiodlo sie i zostal mi zalozony opatrunek. hospitalizacja byla zaplanowana na okres w granicach tygodnia i obejmowala podawanie lekow majacych przyspieszyc golenie oraz regularne zmiany opatrunkow. pare dni po operacji po zmianie opatrunku przez siostre na odzile zaczelam odczuwac narastajcy bol w kciuku. informowalam o tym personel, ale jedyne co zostalo zrobione, to podano mi wiecej srodkow przeciwbolowych. nikt nie zaintersowal sie specjalnie moimi skargami na bo i pieczenie w obrebie rany pooperacyjnej. calosc rozgrywala sie w okresie wiosennym, krotko przed egzaminami semestralnymi na studiach. w zawiazku z tym po wypisaniu ze szpitala dalam sie do miasta w ktorym studiowalam by przystapic do egzaminow. kciuk mial sie goic i faktycznie rana sie zabliznila, ale niestety nie moglam nim nawet drgnac. wniosek jaki z tego wysnulam, bo nie jestm do konca pewna co sie stalo, to ze sciegna zostaly zerwane ponownie podczas zmiany opatrunku. nie wiem co zrobic z ta sprawa bo w sumiem mam teraz przez to trawaly uszczerbek na zdrowiu. moze nie jest on wielki ale potrafi uprzykrzyc zycie. nie jestem w stanie zlapac przedmiotow wgarsc z taka sila i penoscia uchwytu jak prawa dlonia. wiele czynnosci precyzyjnych wykonuje wolniej, ale ponad wszystko przedkadza mi to w pracy na komputerze, ktora jest czescia moich codziennych obowiazkow zawodowych. nie wspomne juz o esetycznych nidogodnosiach poniewaz lewy kciuk jest wyraznie inny niz prawy a skora na nim ciensza i bardziej podatna na uszkodzenia.
jesli ktos z was, drodzy forumowicze ma jakies spostrzezenia lub informacje dotycze mojej sprawy, to bardzo prosze o komentarz. wiem, ze wszystko wydarzylo sie dawno temu i ze nie dysponuje dokumentacja, ale chcialabym wiediec jakie sa moje prawa. poza tym musze tutaj wspomniec, ze mieszkam na stale za granica i tutaj takie sprawy nawet po latach trafiaja do kancelarii prawnych. pomyslalam wiec, ze sporobuje dojsc swoich praw o pdszkodowanie. z gory dziekuje za wszelka okazana mi pomoc.
z powazaniam - natalia

KancelariaBFP

Re: czy moj przypadek jest sprawa dla prawnika?

Post autor: KancelariaBFP » 12 maja 2017, o 14:46

Szanowna Pani,
jeżeli sprawa miała miejsce w Polsce, to Pani roszczenia cywilne wynikające z ewentualnego błędu medycznego dotyczącego nieprawidłowego leczenia przecięcia ścięgien w lewym kciuku są prawdopodobnie przedawnione albowiem roszczenia cywilne w przypadku wyrządzenia szkody na osobie przedawniają się z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
Jeżeli natomiast proces leczenia miał miejsce za granicą, to zastosowanie będzie miało prawa Państwa, w którym się Pani leczyła i to w jego świetle należałoby dokonać oceny Pani szans procesowych, a także oceny, czy Pani ewentualne roszczenia nie są przedawnione. W takiej sytuacji rekomendujemy skontaktowanie się z miejscowym prawnikiem.

Kancelaria BFP (Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni)

ODPOWIEDZ