Zaniedbanie lekarskie

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

Pacjentka987

Zaniedbanie lekarskie

Post autor: Pacjentka987 » 21 lut 2017, o 11:36

Witam, chciałam się dowiedzieć czy niewykrycie wielowodzia przez lekarza jest klasyfikowane jako zaniedbanie/błąd lekarski? Przez to nasze dzieciątko owinęło się pępowiną wokół szyi i niewiele brakowało a było by za późno na ratowanie. Córa urodziła się w 8 miesiącu. U ginekolog byłam od samego początku, na każdej wizycie miałam robione usg, cały czas mówiła, że jest wszystko w porządku. W dniu, w którym miałam robiony zabieg cesarski miałam robione usg przez innego lekarza, który stwierdził że powinnam być na oddziale patologii ciąży. Proszę o poradę, co mogę w takiej sytuacji zrobić?

KancelariaBFP

Re: Zaniedbanie lekarskie

Post autor: KancelariaBFP » 12 maja 2017, o 14:53

Szanowna Pani,
objętość wód płodowych w czasie trwania ciąży jest mierzona podczas badania USG i jest określana przy pomocy indeksu AFI (indeks płynu owodniowego - ang. amniotic fluid index). Objętość wód wzrasta wraz z rozwojem ciąży. Aby dokonać oceny, czy w Pani sytuacji, podczas trwania ciąży rzeczywiście doszło do nierozpoznania wielowodzia konieczne byłoby zapoznanie się z pełną dokumentacją medyczną z przebiegu ciąży i porodu. Nierozpoznanie wielowodzia można byłoby kwalifikować jako błąd diagnostyczny. Co prawda, aby uznać dane działanie lub zaniechanie lekarza za błąd medyczny nie jest konieczne wystąpienie szkody wskutek tego błędu, to jednak, aby móc dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia na drodze postępowania cywilnego, należy wykazać konkretną szkodę, zdarzenie powodujące tę szkodę, a także związek przyczynowego między szkodą, a zdarzeniem powodującym szkodę. W Pani sprawie należałoby zatem udowodnić, że nierozpoznanie wielowodzia skutkowało negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia Pani dziecka oraz, że gdyby wielowodzie rozpoznano wcześniej i szybko podjęto by odpowiednie działania, to szkoda nie zostałaby wyrządzona. Jednakże, jak już wspomniano na wstępie, bez analizy pełnej dokumentacji medycznej, a także bez informacji na temat zaistniałej szkody nie jest możliwe dokonanie oceny Pani szans procesowych w niniejszej sprawie.

Jeżeli nie rozpoznano wielowodzia, ale nie było negatywnych konsekwencji ani dla Pani zdrowia, ani dla zdrowia dziecka, to jeśli chodzi o odszkodowanie, można całą sytuację rozważać jedynie w kontekście naruszenia praw pacjenta. W takiej sytuacji jednak zadośćuczynienie byłoby raczej symboliczne.

Kancelaria BFP (Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni)

mierzeja10

Post autor: mierzeja10 » 27 lut 2018, o 14:40

Witam,
poprzez zaniedbanie lekarza mój synek cierpiał na wg lekarza wysypkę, okazało się, że to choroba bostońska http://zdroow.pl/choroba-bostonska-sa-objawy-ja-leczyc/ nareszcie nowy lekarz przepisał antybiotyk i mój Łukasz dopiero wraca do zdrowia, uważajcie na siebie i konsultujcie wizyty u innych lekarzy!

bennieIsoxy
Kontakt:

Zaniedbanie lekarskie

Post autor: bennieIsoxy » 23 kwie 2019, o 14:49

Witam . A jest to mozliwe aby zoladek dawal takie objawy jak przy zawale? tych lekow nie bralem ktore mi przepisal a na drugi dzien bylo juz wszystko dobrze.

KancelariaBFP

Post autor: KancelariaBFP » 6 maja 2019, o 14:47

Szanowny Panie,
niestety tak krótki opis nie pozwala nam na zajęcie żadnego stanowiska. Prosimy zatem o przybliżenie Pana sytuacji i przesłanie bardziej szczegółowego opisu zdarzenia. Jednocześnie wskazujemy, że zawał może się manifestować różnymi objawami, także ze strony dolegliwości brzusznych.

Kancelaria BFP (Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie prawni)

ODPOWIEDZ