Prośba o informacje

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

martins23
Posty: 3
Rejestracja: 28 wrz 2018, o 09:34

Prośba o informacje

Post autor: martins23 » 30 wrz 2018, o 12:48

Dzien dobry.
Zdarzenie ktore sie wydarzylo dotknelo bliską mi osobę.
Która niestety zmarła.
Pacjent w wieku 74 lat w chorobie nowotworowej chloniak DLBCL-choroba która mimo wysokiego stopnia agresywnosci w każdym etapie zaawansowania moze byc do wyleczenia calkowitego..,mimo podeszlego wieku pacjenta.Sytuacja dotyczy przebiegu leczenia w jednym ze szpitali powiatowych na odziale chorób wewnetrznych.Podczas leczenia powikłan po chemioterapii(spadek leukocytów,itp)przy przyjęciu na oddzial wykonano badania w których wykazano wysoki poziom glukozy na czczo (279)pomimo wysokiego wyniku mogącego świadczyć o rozwijającej się cukrzycy lub nowo powstałej która w sposób bezpośredni ma wpływ na stan ogólny pacjenta co w konsekwencji moglo wplynąc iz pacjent nie byl w stanie przyjac piatej chemioterapii a to wplynelo na rokowania mimo iz morfologia pozwalala na przyjecie chemioterapii.Nie wykonano dalszej diagnostyki w tym kierunku,wypisano pacjenta do domu po ośmiu dniach,stan pacjenta słaby,senny.Po weryfikacji przez rodzine w domu karty pobytu w szpitalu,poproszono na prośbe rodziny pielegniarke z opieki paliatywnej aby wykonala u pacjenta w domu badania poziomu glukozy ktory wyniosł blisko 400.
Pacjent po dwóch dniach w domu ponownie zostal skierowany w trybie pilnym do szpitala gdzie rozpoznano tym razem świezo wykryta cukrzyce posteroidową.
Podczas kolejnego pobytu dochodzilo do sytuacji ze leki nie zostaly podane,przy zwroceniu uwagi przez rodzine,personel medyczny tlumaczyl iź owy pacjent nie byl w stanie zazyć leków. Ordynator szpitala kładl duzy nacisk od poczatku na skierowanie do hospicjum gdyz stwierdzil iz owy pacjent zajmuje lozko.Centrum onkologii podjelo sie leczenia,jednak starania rodziny oraz innych placowek zostaly z duzym prawdopodobienstwem zaniechane przez pobyt w jednym ze szpitali.Ten sam szpital odmowil wczesniej przyjecia na oddzial mimo ze godzine pozniej pacjent zostal przyjety do innego szpitala z podejrzeniem szpitalnego zapalenia pluc,dusznosc,oslabienie przy przyjeciu.Chcialbym zapytac czy te wstepne informacje moga wskazywac na zaniedbanie ktore w sposob posredni badz bezposredni wplynely na pogorszenie stanu zdrowia oraz w konsekwencji śmierc pacjenta.
Posiadamy pełną dokumentacje medyczną ze wszystkich placówek medycznych.

KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

Re: Prośba o informacje

Post autor: KancelariaBFP » 8 paź 2018, o 13:02

Szanowna/y Pani/e,
jeśli dokumentacja medyczna dawałaby podstawy, by stwierdzić, że gdyby nie doszło do zaniedbań, to nie doszłoby do zgonu pacjenta, tj. gdyby możliwe byłoby stwierdzenie, że gdyby przeprowadzono diagnostykę w kierunku cukrzycy i ustabilizowano poziom glukozy, to możliwe byłoby podanie piątek chemioterapii, a konsekwencji nie doszłoby do zgonu pacjenta, to wówczas osoby bliskie zmarłego mogłyby dochodzić roszczeń na drodze postępowania cywilnego, a w tym m.in. zadośćuczynienia z tytułu śmierci osoby bliskiej. Aby skierować sprawę na drogę postępowania cywilnego konieczne byłoby zatem w niniejszej sprawie wykazanie związku przyczynowego, tj. udowodnienie, że przyczyną śmierci pacjenta były zaniedbania w procesie leczenia i gdyby nie one, to pacjent nadal by żył. W praktyce w takich sytuacjach wykazanie związku przyczynowego w postępowaniu sądem jest niemal niemożliwe, natomiast większe szanse istnieją przed Wojewódzką Komisją do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych lub w postępowaniu prowadzonym przez Rzecznika Praw Pacjenta, które można zainicjować w drodze skargi. Celem Wojewódzkiej Komisji jest orzekanie o zdarzeniu medycznym lub jego braku. W pojęciu "zdarzenie medyczne" mieści się również śmierć pacjenta. Wniosek należy złożyć w terminie jednego roku od dnia zakończenia postępowania spadkowego. Wniosek należy wnieść do właściwej ze względu na siedzibę szpitala Wojewódzkiej Komisji. Złożenie wniosku podlega opłacie w wysokości 200 zł. Maksymalna wysokość świadczenia z tytułu jednego zdarzenia medycznego w odniesieniu do jednego pacjenta w przypadku śmierci pacjenta wynosi 300 000 zł. O zainicjowaniu natomiast postępowania przed Rzecznikiem Praw Pacjenta więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://www.bpp.gov.pl/ .

Z wyrazami szacunku,
Kacelaria BFP (Budzowska, Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni)

martins23
Posty: 3
Rejestracja: 28 wrz 2018, o 09:34

Re: Prośba o informacje

Post autor: martins23 » 12 paź 2018, o 20:59

Dziękuje za odpowiedź,w calej tej sprawie glównie chodzi o wskazanie problemu jaki istnieje w placówkach medycznych typu pacjent w podeszlym wieku z chorobą nowotworową bardzo często traktowany jest jako pacjent drugiej kategorii mimo iź w większosci przypadkow są to nowotwory wyleczalne jednak przedmiotowe podejście do takich pacjentów w postaci zaniedbań uniemozliwiają podjęcie skutecznego leczenia a trudne do udowodnienia chociaźby w sądzie wskazanie skutku przyczynowego w przypadku zaniedban często daje zielone światło dla personelu medycznego którzy nie czują odpowiedzialnosci wlasciwej za pacjenta.

ODPOWIEDZ