Hortiterapia

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

qqlka_qka

Hortiterapia

Post autor: qqlka_qka » 27 gru 2012, o 15:52

Dzień dobry,

Nazywam się Małgorzata Smołka jestem studentką architektury krajobrazu na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Piszę pracę inżynierską na temat "Konserwatorskiej koncepcji projektowej rewitalizacji terenu Szpitala Psychiatrycznego we Wrocławiu wraz z gospodarką drzewostanem".
Teren chciałam przystosować do aktualnych potrzeb użytkowników oraz standardów, jakimi powinny charakteryzować się te obiekty. W związku z tym planowałam wykorzystać elementy aroma-, koloro-, hortiterapii. Po rozmowie z prezesem niniejszej placówki dowiedziałam się, że hortiterapia jest niegodna z ustawą praw pacjenta. Po dokładnym zaznajomieniu się z literaturą nie znalazłam żadnej wzmianki o zakazie wykonywaniu takich prac.
Stąd moje pytanie, czy jest jakaś ustawa, bądź inny przepis regulujący takie aktywności kuracjuszy. Wiem, że takie formy terapii nie są jeszcze popularne w Polsce, w związku, z czym rozumiem negatywne stanowisko prezesa. Jednak osobiście uważam, że terapia tam ma tak ogromy potencjał, i nie mogę się z tym pogodzić.

Pozdrawiam,
Małgorzata Smołka

KancelariaBFP

Re: Hortiterapia

Post autor: KancelariaBFP » 16 sty 2013, o 16:58

Szanowna Pani,
niestety, nie wiem, co miał na myśli Pan Prezes twierdząc, że
hortiterapia jest niegodna z ustawą praw pacjenta
. Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta nie porusza tej kwestii. W myśl ustawy o działaności leczniczej, działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Może ona obejmować również swym zakresem promocję zdrowia oraz realizację zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia. Zgodnie z art. 8 u.dz.l. rodzajami działalności leczniczej są:
1) stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne:
a) szpitalne,
b) inne niż szpitalne;
2) ambulatoryjne świadczenia zdrowotne.
Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej świadczenia zdrowotne to działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.
Jeśłi więc są dowody naukowe na to, że proponowane przez Panią formy terapii slużą poprawie zdrowia, to wg mnie nie ma ustawowych przeszkód, aby je promować.
Jolanta Budzowska, radca prawny

ODPOWIEDZ