Opieka w domu problem .Zapytanie

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

pawel622

Opieka w domu problem .Zapytanie

Post autor: pawel622 » 3 sty 2013, o 13:24

witam ! Jestem osobą na I grupie inwalidzkiej od lutego 2012 roku jak moja mam chodziła po trzech udarach jakoś dawałem sobie radę z opieką nad nią .
Ja jestem po ciężkim wypadku (wyrzucono mnie z pędzącego pociągu w którym odniosłem wiele połamań aż do amputacji uda prawego ,pozostały mi jeszcze bardzo silne bóle fantomowe na które mam przepisane bardzo silne leki opioidowe)ostatnio miesiąc temu moja mam przewróciła się w nocy niestety nie mogłem temu zaradzić bo śpię bez protezy i o jednej nodze nie zdążyłem aby do tego doszło.Po miesięcznym pobycie w szpitalu stan mojej mamy bardzo się pogorszył (trudno uzyskać jakieś informacje zdrowotne od lekarzy) Teraz mamę chcą wypisać ze szpitala chociaż stan jest moim zdaniem ciężki paraliż lewej strony ciała .silne krztuszenie się i problemy z utrzymaniem moczu itd jak to po czterech udarach .Mam zasadnicze pytanie czy szpital może mi dać pod opiekę do domu matkę w takim stanie chociaż wie o mojej ciężkiej sytuacji zdrowotnej i fizycznej i mój stan zdrowia przez to wszystko też się pogorszył jestem w rozterce czy podołam finansowo i fizycznie nad opieką nada takim pacjentem jak moja mama którą bardzo kocham nie wiem co dalej zrobić ,wszyscy radzą mi nie odbierać ze szpitala matki a szpital szantazuje mnie że odda moją mamę do domu opieki za który będę musiał płacić duże pieniądze a sam jestem na najniższej rencie. I co tu robić czy są jakieś przepisy prawne w polsce które pozwalają niepełnosprawnej osobie opiekować się osobą w podobnej sytuacji która sama potrzebuje opieki ?
Z wyrazami szacunku Paweł Sz. 517051240

KancelariaBFP

Re: Opieka w domu problem .Zapytanie

Post autor: KancelariaBFP » 16 sty 2013, o 17:18

Szanowny Panie,
w myśl przepisów ustawy o działalności leczniczej, gdy stan zdrowia pacjenta nie wymaga dalszego leczenia w szpitalu, może nastąpić jego wypisanie ze szpitala (art. 29). Gdy osoba, na której w stosunku do pacjenta ciąży ustawowy obowiązek alimentacyjny, nie odbiera pacjenta w wyznaczonym terminie, to można przetransportować pacjenta na koszt pacjenta albo jego bliskich do miejsca pobytu (zamieszkania).
Pacjent, którego stan zdrowia nie wymaga dalszej hospitalizacji albo osoba, na której w stosunku do pacjenta ciąży ustawowy obowiązek
alimentacyjny, ponoszą koszty pobytu pacjenta w szpitalu, począwszy od terminu określonego przez kierownika szpitala - czyli od dnia, od którego zdaniem kierownika szpitala Pana Mama nie wymaga już dalszej opieki szpitalnej.
Podsumowując, jeśłi szpital weźmie na siebie odpowiedzialność i uzna, że Mama nie wymaga opieki szpitalnej, to może podjąć próbę wypisania Jej ze szpitala do domu. Może Pan napisać do szpitala pismo podając informacje i załączając dokumenty, że nie jest Pan w stanie sprawować opieki nad Mamą, a także że nie ciąży na Panu obowiązek alimentacyjny, bowiem może się Pan od niego uchylić z uwagi na zasady współżycia społecznego, i fakt, że Pan również jest w niedostatku i w bardzo złym stanie zdrowia, a także że nie ma Pan żadnych możłiwości zarobkowych oraz żadnego majątku. W takiej sytuacji szpital będzie musiał zapewnić mamie świadczenia w domu opieki społecznej.
Jolanta Budzowska, radca prawny

ODPOWIEDZ