PORÓD POŚLADKWY SIŁAMI NATURY-MÓZGOWE PORAZENIE DZIECIĘCE

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

dorciasylwia

PORÓD POŚLADKWY SIŁAMI NATURY-MÓZGOWE PORAZENIE DZIECIĘCE

Post autor: dorciasylwia » 3 sie 2013, o 22:59

Witam,
jestem mamą 14-letniego chłopca, który w wyniku urazów okołoporodowych(poród pośladkowy siłami natury) doznał MPD,syn nie chodzi,nie mówi ,ma uszkodzony wzrok ,słuch,jest upośledzony w stopniu głębokim,pampersowany.Chciałabym na drodze cywilnej domagać się odszkodowania dla syna ,oraz dożywotniej renty na rehabilitację oraz leczenie.W naszym przypadku jest to ewidentna wina lekarza,który nie wykonał cesarskiego cięcia.Potrzebuję porady prawnej jak mam zacząć,gdzie się zgłosić,jak znależć zaufanego adwokata, który zajmie się naszą sprawą.Do tej pory przerażało mnie to wszystko ,ale dłużej już nie mam siły tak żyć wiedząc ,że jedna decyzja lekarza zaważyła na całym życiu mojego syna ,dla którego jestem pielęgniarką 24-godziny na dobę.Chciałabym zapewnić godne życie i wszystko co tylko można aby jak najbardziej syna usprawnić,a niestety fundusze na to nie pozwalają.
Mieszkamy na pomorzu , proszę o jakiekolwiek wskazówki.

Dorota.

KancelariaBFP

Re: PORÓD POŚLADKWY SIŁAMI NATURY-MÓZGOWE PORAZENIE DZIECIĘCE

Post autor: KancelariaBFP » 18 sie 2013, o 16:13

Szanowna Pani,
istnieje niestety duże ryzyko, że sprawa Pani syna jest przedawniona. Przepis, wprowadzający możliwość wytoczenia powództwa nawet do 2 lat po ukończeniu 18 roku życia obowiązuje co prawda od 2007 r., ale wstecz można go stosować tylko dla roszczeń nieprzedawnionych w dniu jego wejścia w życie. Generalnie, z pozwem rodzice (w imieniu dziecka) powinni byli wystąpić w terminie 3 lat od momentu dowiedzenia się o szkodzie na zdrowiu i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia (czyli od momentu, gdy mieli Państwo wiedzę/przekonanie, że za stanem zdrowia syna stoi wadliwie prowadzony poród). Jeśli syn ma 14 lat, to znaczy, że urodził się w 1999 roku, a zatem pozew powinien być złożony najpóźniej w 2002 r. (o ile o tym, że dziecko jest chore, dowiedzieli się Państwo zaraz po urodzeniu), a zatem w 2007 roku sprawa była już przedawniona.
Proszę ewentualnie z dokumentami medycznymi udać się jeszcze na konsultację w trakcie dni bezpłatnej pomocy prawnej organizowanej przez Adwokaturę lub Krajową Izbę Radców Prawnych.
Z poważaniem, Jolanta Budzowska, radca prawny

ODPOWIEDZ