Strona 1 z 1

prokuratura

: 29 wrz 2013, o 00:51
autor: zuzek
Witam serdecznie
bardzo bym prosiła o odpowiedź na pytanie czy prokurator ma obowiązek udostępnienia kopii dokumentacji medycznej najbliższej rodzinie (córce, mężowi) w toku postępowania?
moja mama zmarła w szpitalu podejrzewamy ze śmierc była wynikiem błędu lekarskiego zawiadomiliśmy wiec prokuraturę która wszczęła śledztwo. również chcemy mieć wgląd w dokumentacje wystąpiliśmy z wnioskiem do szpitala o jej udostępnienie ale udostępniono nam tylko część tłumacząc ze resztę zabezpieczyła prokuratura. ta "reszta" to dokumenty z Oddziału na którym kontynuowano leczenie i gdzie mama zmarła. czy Oddział mógł nie zrobić kopii przed wydaniem prokuratorowi? obawiam się ewentualnej podmiany "niepasujących elementów" skoro krąży tylko oryginał. strasznie mnie to męczy tym bardziej, że już na wstępie mam pewne zastrzeżenia do pracy prokuratury.

Re: prokuratura

: 29 lis 2013, o 09:45
autor: KancelariaBFP
Szanowni Państwo,

zgodnie z Art. 52. § 1 Kodeksu postępowania karnego (dalej k.p.k), w razie śmierci pokrzywdzonego prawa, które by mu przysługiwały, mogą wykonywać osoby najbliższe.

W postępowaniu przygotowawczym (dochodzenie, śledztwo) pokrzywdzony jest stroną na podstawie art. 156 § 5 k.p.k., może zapoznać się z aktami sprawy (w tym dokumentacją medyczną) i sporządzać kserokopie akt. Jednak na te czynności prowadzący postępowanie musi wyrazić zgodę, w tym celu należy napisach formalny wniosek do prokuratury. Należy pamiętać, że w toku postępowania przygotowawczego pokrzywdzony ma prawo do składania wniosków dowodowych i żądania dopuszczenia do udziału w czynnościach postępowania (art. 315 k.p.k.- w razie złożenia takiego wniosku, nie można odmówić wzięcia udziału w czynności).

Jednym z celów postępowania przygotowawczego jest zebranie, zabezpieczenie i utrwalenie wszelkich niezbędnych dowodów dla sądu, dlatego tez dokumentacja medyczna ze wspomnianego Oddziału jest w posiadaniu prokuratury. Szpital powinien zrobić sobie kopie dokumentacji przed wydaniem jej uprawnionemu organowi po to, by móc umożliwić dostęp do dokumentacji pacjentowi lub - szczególnie w przypadku jego śmierci ? upoważnionej przez niego za życia osobie.

Jolanta Budzowska, radca prawny