Złamanie kńczyny na OIOM noworodków ( okres przedawnienia )

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

agaszk

Złamanie kńczyny na OIOM noworodków ( okres przedawnienia )

Post autor: agaszk » 9 lis 2011, o 11:18

Witam! Bardzo proszę o poradę czy w niżej opisanej sytuacji mogę starać się o odszkodowanie. Urodziłam córkę 8 czerwca 2009 roku. W związku z tym iż stwierdzono hipotrofię płodu zdecydowano się na CC w 36 t.c., córka urodziła się zdrowa, 10 pkt Apgar ale bardzo mała 1520 g. Dziecko leżało w inkubatorze na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. W 6 dobie życia zauważyłam że córka ma opuchniętą i czerwoną lewą kończynę, myślałam że to od wenflonów, ale zaniepokojona zgłosiłam problem pielęgniarce podczas wieczornego mycia dziecka w którym uczestniczyłam. Pielęgniarka zawołała lekarkę, która stwierdziła, że prawdopodobnie jest to złamanie i poprosiła o konsultację chirurga. Po zrobieniu zdjęcia RTG chirurg stwierdził, że jest to złamanie, które mogło nastąpić podczas CC. Założono gips (lżejszy, za który zapłaciłam z własnej kieszeni) który utrzymano przez 10 dni. W kontrolnym RTG stwierdzono prawidłowy zrost kości. Dziecko do dzisiejszego dnia jest rehabilitowane ze względu na opóźniony rozwój psychoruchowy, lecz zauważalna jest różnica w obydwu kończynach, lewa jest ciągle wyprostowana, słabsza, dziecko gdy siedzi lewą nóżkę ma zawsze wyprostowaną. Córka zaczęła chodzić ok 2 r.ż. Czy mam szanse na uzyskanie odszkodowania po 2,5 roku? Pozdrawiam i oczekuję na pomoc w rozwiązaniu tej kwestii.

Sandauer
Administrator

Re: Złamanie kńczyny na OIOM noworodków

Post autor: Sandauer » 15 lis 2011, o 20:41

Upływ czasu 2,5 lat nie ma tu znaczenia. Okres przedawnienia roszczeń o naprawienie szkody określa art. 442(1) KC.
Roszczenia to ulegają przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
Natomiast inne są zasady w wypadku szkód z powodu których ucierpiały osoby małoletnie: Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletniości.

ODPOWIEDZ