Sekcja zwłok bez zgody rodziny - czy to możliwe!!! ?

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

joanna
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2011, o 22:31

Sekcja zwłok bez zgody rodziny - czy to możliwe!!! ?

Post autor: joanna » 15 gru 2011, o 22:49

Proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie! Czy szpital ma prawo do wykonania sekcji zwłok noworodka, bez zgody pisemnej rodziców, a nawet przy ich wyraznym sprzeciwie? Ponieważ nie wyrazili zgody na sekcję, nie wydano im zaświadczenia o zgonie dziecka próbując nakłonić ich do podpisania takowej, chyba że podpiszą inny dokument o zrzeczeniu się roszeń w stosunku do szpitala Nic nie podpisali.
Po upływie 72 godzin dokonano sekcji zgodnie z przepisami (jak twierdzi szpital) nie iformując o tym rodziców.(dowiedzieli się o tym po fakcie)
Śmierc dziecka nastąpiła w wyniku drastycznych błędów lekarskich. Istnieje podejrzenie,że próbowano zmuscić rodziców do sekcji, aby zatuszować sprawę w przypadku zgłoszenia poejrzenia o spowodowanie śmierci dziecka.

Proszę o odpowiedz na pytanie i wskazanie dalszego kierunku działań. Czy na tym etapie należy skierować się do prawnika. Jezeli tak, proszę o polecenie kogoś kto ma doświadczenie w walce - Łódz.

Z wyrazami szacunku i nadzieją w sercu na pomoc.
Joanna.

Sandauer
Administrator
Posty: 170
Rejestracja: 2 mar 2010, o 11:26

Re: Sekcja zwłok bez zgody rodziny - czy to możliwe!!! ?

Post autor: Sandauer » 17 gru 2011, o 22:54

Sekcja zwłok przeprowadzona na zlecenie sądu czy prokuratury jest wykonana na podstawie przepisów KPK. Zgodnie z art. 31 ustawy o działalności leczniczej, sekcja zwłok, może zostać także przeprowadzona przez szpital, bez zlecenia prokuratury czy sądu.
Istnieją okoliczności w których zoz może wykonać sekcję, mimo sprzeciwu pełnomocnika ustawowego osoby zmarłej. Wymienia je art. 31 pkt.4 ustawy, jako sytuacje:
- określone w Kodeksie postępowania karnego i Kodeksie karnym wykonawczym oraz aktach wykonawczych wydanych na ich podstawie;
- gdy przyczyny zgonu nie można ustalić w sposób jednoznaczny;
- określone w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Wcześniejsze przeprowadzanie sekcji zwłok przez szpital, oczywiście może utrudnić wykonanie analogicznego badania, zleconego i mającego być przeprowadzonym pod nadzorem prokuratury.

ODPOWIEDZ