nadużycia? w dokumentacji medycznej - prośba o wyjaśnienie

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów
bezkonserwantow

nadużycia? w dokumentacji medycznej - prośba o wyjaśnienie

Post autor: bezkonserwantow » 4 lip 2012, o 16:49

Witam
Mam pytanie dotyczące zasad prowadzenia dokumentacji medycznej. Chodzi mi o to, czy lekarz specjalista, leczący na NFZ ma obowiązek umieszczać w historii choroby zaordynowane leki, nawet jeśli są to leki pełnopłatne, ale z racji ich rodzaju (psychotropy nasenne) wymagają wypisania recepty. Dodam, że lekarz jest specjalistą ortopedii, więc przepisywanie tego typu leków nie jest raczej standardem leczenia w jego dziedzinie.
Sprawa ta, choć może błaha, jest dla mnie istotna z powodu jak poniżej.
Moja siostra występuje w charakterze podejrzanej, sprawa jest w prokuraturze, sprawa nie dotyczy zaniedbań medycznych, a rzeczy bardziej osobistych. Świadkiem w niej jest lekarz, który leczył przez lata moją siostrę (obecnie podejrzaną), jednocześnie był przez pewien czas z nią w zażyłych stosunkach, a teraz pozostaje w związku z pokrzywdzoną, która złożyła doniesienie.
Jak ustalił adwokat po wystąpieniu o wydanie dokumentacji z przychodni, lek nie był przez 3 lata ani razu odnotowany w karcie choroby, mimo, że siostra go regularnie kupowała i przyjmowała. Recepty wypisywane były zawsze na jej dane osobowe, z pieczątką przychodni lub drugiej przychodni, w której też praktykował w/w. W kopii dokumentacji, którą wydała przychodnia nie ma ani śladu tego leku.
Ponieważ lek poza działaniem nasennym ma też szereg skutków ubocznych, m.in. może znacznie zaburzać świadomość, powstało uzasadnione podejrzenie, że lekarz mógł działać na szkodę mojej siostry i celowo nie uwzględniał tego leku w historii choroby albo też usunął go z dokumentacji, gdy sprawa z racji dociekliwości adwokata trochę weszła na inne od spodziewanych tory.
Adwokat chce wystąpić z wnioskiem o wydanie recept z NFZ. Ponieważ jest karnistą, ale nie specjalistą od procedur medycznych chcę się upewnić, jakie są obowiązki lekarskie pod względem umieszczania ordynowanych leków w dokumentacji medycznej. Sprawa jest dość pilna, wdzięczna będę za szybką odpowiedź.

Sandauer
Administrator

Re: nadużycia? w dokumentacji medycznej - prośba o wyjaśnienie

Post autor: Sandauer » 4 lip 2012, o 23:55

Zasady prowadzenia dokumentacji medycznej okteśla rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

Par. 10.1 pkt. 5 e tego rozporzadenia, określa iż indywidualna dokumentacja medyczna ma zawierać informacje o produktach leczniczych, wraz z dawkowaniem, lub wyrobach medycznych zapisanych pacjentowi na receptach.

Adam Sandauer

bezkonserwantow

Re: nadużycia? w dokumentacji medycznej - prośba o wyjaśnienie

Post autor: bezkonserwantow » 5 lip 2012, o 15:51

Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
Pozdrawiam

WesleyfuhPP
Kontakt:

naduzycia w dokumentacji medycznej prosba o wyjasnienie

Post autor: WesleyfuhPP » 23 gru 2016, o 21:53

Ostatni ze sposobow jest najrozsadniejszy.
Ustawodawca na razie nie pomyslal o zgodach pacjenta w medycznej dokumentacji elektronicznej.

ODPOWIEDZ