Recepty i obrót lekami - ewidencjonowanie w NFZ - pytanie

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów
bezkonserwantow

Recepty i obrót lekami - ewidencjonowanie w NFZ - pytanie

Post autor: bezkonserwantow » 20 lip 2012, o 19:50

Witam
Mam pytanie dot. możliwości otrzymania odpisu recept z NFZ.
W prokuraturze toczy się sprawa mojej siostry, stroną jest lekarz; adwokat złożył wniosek dowodowy, m.in. o wydanie odpisu recept zrealizowanych na jeden z leków psychotropowych, a wypisywanych właśnie przez niego w ramach wizyt na fundusz. Lek jest na receptę, ale pełnopłatny.
Wniosek przepadł, ale adwokat poradził, żeby siostra zadbała o taki odpis we własnym zakresie, pisząc do NFZ.
Otrzymała z oddziału w naszym mieście taką odpowiedź:
"Informujemy, że NFZ działa na podstawie ustawy z dn. 27.08.2004 o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
W zakresie zadań nie należy prowadzenie ewidencji odpisu recept zarówno refundowanych jak i pełnopłatnych. Ponadto w systemie informatycznym oddziału nie ma danych na temat obrotu lekami psychotropowymi pełnopłatnymi.

Jestem laikiem, ale nie mieści mi się to w głowie, tzn. że NFZ nie ewidencjonuje obrotu leków psychotropowych, jeśli są pełnopłatne (choć na receptę). Nie rozumiem też wyjaśnienia odnośnie odpisu recept.
W piśmie była mowa o uzyskaniu odpisu recept, bo przecież te recepty trafiają chyba do NFZ a nie do kosza na śmieci? Chodziło o dowód, że te recepty zostały wypisane i zrealizowane (bo nie ma śladu tego w dokumentacji medycznej)
A NFZ odpisuje, że oni nie prowadzą ewidencji odpisów. Gdy nas nie ewidencja odpisów interesuje, tylko ewidencja recept.
Nie wiem, czy ja czegoś nie rozumiem, czy NFZ ponieważ sprawa dotyczy procesu sądowego i lekarza po prostu zbywa nas i udaje, że nie wie, o co chodzi.
Ponieważ bardzo nam zależy, żeby mieć dowód realizacji tych recept, nie wiem, gdzie się mamy z tym zwrócić ?
Lekarz śmieje mi się w twarz, że mogę się skarżyć, bo oni mu i tak nie udowodnią, że te recepty wypisał, skoro nie ma ich w dokumentacji medycznej z leczenia. A ja w to nie wierzę, by nie było żadnej kontroli nad takimi lekami, bo jeśli przyjmując skrajny wariant pacjent po ich zażyciu np. doznał uszczerbku na zdrowiu albo zmarł, to jak można wtedy tego dowieść, jeśli w karcie choroby brak wpisów, a NFZ rzekomo nie ewidencjonuje??

Sandauer
Administrator

Re: Recepty i obrót lekami - ewidencjonowanie w NFZ - pytanie

Post autor: Sandauer » 21 lip 2012, o 13:37

Nie mam pewności, lecz nie sądzę by NFZ ewidencjonował recepty ( lub ich odpisy ), dotyczące leków za które nie płaci. Zwracam uwagę że NFZ powołany jest do finansowania leczenia, objętego ubezpieczeniem zdrowotnym, a nie do kontroli całego leczenia w Polsce.
Rzdzę zwrócić się do apteki w której był kupowany lek, bo apteka ma pilnować obrotu lekami i powinna móc wykazć co stało się z lekami którymi dysponowała, a które może sprzedać tylko na recepty.

Marta

Re: Recepty i obrót lekami - ewidencjonowanie w NFZ - pytanie

Post autor: Marta » 3 paź 2016, o 22:29

Apteka przechowuje recepty przez 5 lat .Jeśli znasz nazwę leku odnajdzie tę receptę bez trudu.

ODPOWIEDZ