Masywne przesadzenie z dawkami K u >90 tal. na furosemidzie

Ten dział ma umożliwić szukanie osób które mogły być świadkami jakiegoś istotnego dla poszkodowanego zdarzenia, badź szukaniu innych poszkodowanych którzy też ucierpieli w tym samym miejscu np. bo ulegli zakażeniu w tej samej placówce...
KHKoz
Posty: 2
Rejestracja: 6 gru 2012, o 22:03

Masywne przesadzenie z dawkami K u >90 tal. na furosemidzie

Post autor: KHKoz » 6 gru 2012, o 22:55

Czy błędem jest pszesadzenie z dawkami potasu (wlew, kalipoz) u 90 latki z zap. płuc nie jedzącej uprzednio przez 6 tyg i odwodnionej
na antybiotykoterapii (k=2.9 -----> 5.9 (po 3-ch dobach wypisania!) Chora zmarła w następnym oddz. pomimo b. dobrego postępu lecz.
Wg kolegi toksykologa sądowego mogło dojść do zatrzymania ak. ser. w skurczu. Inne parametry w normie. Czy często takie zejścia się
zdarzają u osób w podeszłym wieku. Czy wolno u takich osób stosować najgorszy diuretyk be pomiaru stężenia we krwi lub ślinie i monitorowania
efektu. Kumulacja stężenia potasu nawet przy jego dużym zużyciu może być wielodniowa?, a lekaż zwieksza dawki bez odczekania do
osiągnięcia stanu równowagi dynamicznej. Potas ma wybitnie głęboki kompartment tkankowy i wolny receptor. Podawanie np. 4 tabl Kalip.
a nast. po 2 jako podtrzymującej na pewno prowadzi do kumulacji. Pacjent zdrowy (najlepiej lubiany przez kliniki) może taka zmianę K
przetrzymać - pacjent w b. podeszłym wieku nie jedzący nie. Na pewno jest to problem nie tak rzadki, tylko wyławiany - trw. 'pacjent zeszedł' z
powodu stanu i po krzyku. Obrazek

ODPOWIEDZ