wadliwa endoproteza biodrowa

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

spec45
Posty: 1
Rejestracja: 23 lis 2012, o 14:36

Re: wadliwa endoproteza biodrowa

Post autor: spec45 » 23 lis 2012, o 14:41

Sprawa jest dość skomplikowana i jak widać wielowątkowa i bez pomocy adwokata sprawa nie ruszy.

Poza tym nie wiadomo czy problemy zdrowotne wynikają z wadliwej endoprotezy czy może źle ją założono.

Proteza pewnie została już zutylizowana i nie da się jej odzyskać.

KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

Re: wadliwa endoproteza biodrowa

Post autor: KancelariaBFP » 27 lis 2012, o 13:00

Szanowna Pani,

nie jest dla mnie jasne stwierdzenie, że złożyła Pani pozew przeciwko firmie, która sprzedała Pani protezę. Pozew powienin być złożony przeciwko producentowi protezy, ewentualnie przeciwko szpitalowi (a nawet w tamtym czasie organowi założycielskiemu szpitala). Metryczka protezy - określająca producenta, numer seryjny, datę produkcji itd powinna być wklejona w Pani dokumentację medyczną i dodatkowo - w kopii - przekazana Pani jako pacjentowi przez placówkę, gdzie miała Pani wykonany zabieg. Generalnie, wszystkie dane na temat protezy powinny znajdować się w Pani dokumentacji medycznej, którą szpital ma obowiązek Pani udostępnić na Pani żądanie. Zobowiązać do tego może go też sąd. Podobnie, sąd może zobowiązać producenta protez do przedłożenia dokumentacji dotyczącej stwierdzenia wadliwości określonego typu protez. Artykuły naukowe są jednak wystarczającą podstawą, aby potwierdził to powołany przez sąd biegły.

Biegły z pewnością powinien być powołany w tego typu sprawie. Proszę jednak pamiętać, że sąd nie działa z urzędu - to strony mają obowiązek składania wniosków dowodowych na udowodnienie swoich twierdzeń.

Jolanta Budzowska, radca prawny

KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

Re: wadliwa endoproteza biodrowa

Post autor: KancelariaBFP » 11 lut 2013, o 07:54

Szanowna Pani,
w uzupełnieniu poprzedniej informacji dodam, że kwestia dalszego postępowania z odpadami medycznymi została uregulowana w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie dopuszczalnych sposobów i warunków unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych z dnia 23 grudnia 2002 r. który, reguluje szczegółowe kwestie związane z procedurą unieszkodliwiania odpadów medycznych, a uregulowania obowiązujące w dacie Pani operacji naprawczych były podobne. Zgodnie z tymi przepisami teoretycznie szpital mógł zutylizować usuniętą wadliwą protezę, ale z drugiej strony był to tzw. incydent medyczny, czyli nietypowe powikłanie, które powinno być zgodnie z przepisami ustawy o wyrobach medycznych zaraportowane do producenta i właściwych władz. Jeśli szpital tego nei zrobił, a jednocześnie opisał w dokumentacji, że przyczyną usunięcia endoprotezy nie było jej normalne zużycie, to w takiej sytuacji roszczenie odszkodowawcze mogłoby być skierowane przeciwko podmiotowi leczniczemu, który ?wadliwie? nie zakwalifikował usuwanego wyrobu medycznego jako przypadku spełniającego kryteria incydentu medycznego, a w efekcie wadliwie dokonał jego zniszczenia, to jest utylizacji.
Jolanta Budzowska

ODPOWIEDZ