Światowy Dzień Chorego 11 lutego 2006 r.
Narada Stowarzyszenia

Z okazji Światowego Dnia Chorego, odbyła się w Warszawie ogólnopolska narada Stowarzyszenia Primum Non Nocere. W naradzie uczestniczyło kilkudziesięciu członków Stowarzyszenia. Jako goście, obradom przysłuchiwali się przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Klubów Parlamentarnych PiS PO i Samoobrony przedstawiciele najwyższych władz państwa i parlamentarzyści. W imieniu i z upoważnienia Prezydenta RP zabrała głos dyr Biura ds. Społecznych, pani Bożena Opioła. W imieniu Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zabrała głos pani pos. Małgorzata Stryjska. W imieniu przewodniczacego Donalda Tuska głos zabrała pani pos. Julia Pitera. W imieniu wicemarszałka Andrzeja Leppera głos zabrała pani Anna Kalata. Po wystąpieniach gości odczytano otrzymane listy od Marszałka Sejmu RP i z Ministerstwa Sprawiedliwości. Na sali obrad było kilku lekarzy i prawników. Obecny był pracownik Biura Praw Pacjenta, natomiast zdumiewał brak przedstawiciela Ministera Zdrowia. W obradach uczestniczył jako gość, mec. H. Mayer, przewodniczący niemieckiego stowarzyszenia patientenshutz. Członkowie organizacji Primum Non Nocere, przyjęli trzy uchwały, które w imieniu zebranych, przekazuję do publicznej wiadomości:

Uchwała I

Zebrani 11 lutego 2006 r. w czasie Światowego Dnia Chorego, członkowie Stowarzyszenia Primum Non Nocere, podjęli uchwałę o zwróceniu się do:
Prezydenta RP;
Marszałka Sejmu;
Rządu RP;
o podjecie działań dla uchwalenia ustawy powołującej niezależny urząd Rzecznika Pacjenta.

Uzasadnienie

Funkcjonujący obecnie urzędnicy, powoływani decyzjami regionalnych dyrektorów NFZ czy ministra zdrowia, są zależni od tych którzy ich powołują a ponadto nie mają określonego ustawą zakresu obowiązków, ani nie mają określonych środków działania dla pomocy poszkodowanym. Mają zbyt niską rangę by, władzom państwa sprawozdawać problemy z punktu widzenia świadczeniobiorcy w systemie ochrony zdrowia. Utworzenie centralnego miejsca do którego trafiają skargi, analiza ich statystyki, umożliwi wykrywanie miejsc zagrożeń w systemie i podjęcie działań naprawczych. Ponieważ istnieją powtarzające się typy błędów i wypadków, urząd Rzecznika Pacjenta, będzie mógł w takich sytuacjach, kierować poszkodowanych do tych placówek które mają największe osiągnięcia w likwidacji skutków takich wydarzeń. Obecnie władze państwa otrzymują relacje o problemach systemu ochrony zdrowia od Ministra Zdrowia którego obowiązkiem jest nadzór nad realizacją świadczeń zdrowotnych i który reprezentuje świadczeniodawców.

 

Uchwała II

Zebrani 11 lutego 2006 r. w czasie Światowego Dnia Chorego, członkowie Stowarzyszenia Primum Non Nocere, podjęli uchwałę o zwróceniu się do:
Prezydenta RP;
Marszałka Sejmu;
Rządu RP;
o działania dla wprowadzenia ubezpieczeń od złych skutków leczenia bez konieczności dowodzenia winy. Rozwiązania takie funkcjonują w państwach skandynawskich.

Uzasadnienie

Ubezpieczenia te dają natychmiast środki na ratowanie zdrowia i zabezpieczenie socjalne osobom które ucierpiały na skutek błędów i wypadków medycznych. Obecnie poszkodowany, jeśli przeżyje, pozostawiany jest własnemu losowi. Błędy a tym bardziej wypadki nie są zazwyczaj umyślne. Oczywistym jest iż sprawca się broni. Poszkodowany zamiast uzyskać natychmiastową pomoc, często słyszy że ma dowieść przed sądem, iż mu zrobiono krzywdę. Zmuszany jest do nierównej walki. Bez wiedzy medycznej, okaleczony człowiek który spał w czasie operacji, na podstawie dokumentacji medycznej sporządzonej przez sprawcę, latami ma się pieniaczyć próbując dowodzić przed sądem, iż coś mu zrobiono. Biegłymi są praktykujący lekarze, którzy wiedzą, iż sami mogą kiedyś być też obwiniani o popełnienie błędu lekarskiego.
Prawo w Polsce zamiast zapewnić pomoc poszkodowanym i likwidować konflikty, generuje nierówny konflikt, w którym poszkodowany jest prawie bez szans.

Uchwała III

Zebrani 11 lutego 2006 r. w czasie Światowego Dnia Chorego, członkowie Stowarzyszenia Primum Non Nocere, uchwalają iż przełom września i października 2006 r. będzie okresem działań na rzecz zmiany prawa by dawało ono pomoc poszkodowanym pacjentom.