Ulotka o manifestacji sciągnij,wydrukuj, powiel na ksero, porozkładaj
Plakat o manifestacji sciągnij,wydrukuj, powiększ do A3 na ksero, porozklejaj
Światowy Dzień Chorego
11 luty 2002

Po raz kolejny 11 lutego obchodzić będziemy Światowy Dzien Chorego. Jest to świeto ustanowione przez Jana Pawła II.

Obchody Stowarzyszenie rozpocznie od Mszy Świetej, która odbedzie się o godz. 14 w Kościele pod wezwaniem Św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie. Będzie ona odprawiana w intencji wszystkich chorych i Stowarzyszenia Primum Non Nocre.

O godz 15:00 pod pomnikiem Witosa zbierają sie ci ktorzy byli na uroczystościach kościelnych, jak i ci ktorzy dołączą później. Po przemówieniach około godz.15:40 zebrani wyruszą w kierunku Urzędu Rady Ministrów.
( ulotka o manifestacji wydrukuj, powiel na ksero, porozkładaj
plakat o manifestacji sciągnij,wydrukuj, powiększ do A3 na ksero, porozklejaj
) .

W Ministerstwie Zdrowia pozostało nie załatwionych prawie 200 skarg poszkodowanych, które Stowarzyszenie przekazało jeszcze w czasie trwania poprzedniej kadencji. Są to pisma m.innymi osob ciężko chorych czekających na pomoc. Setki dalszych listów, błagań o pomoc, trafiło do nas, ponieważ ministerstwo zobowiązało się pomagać ludzio piszącym do Stowarzyszenia jeszcze gdy ministrem zdrowia była Franciszka Cegielska. Obecny minister nie chce respektować tego iż zasada ciągłości państwa nakazuje wywišzywanie się ze zobowiązań podjętych przez jego poprzedników. Ponadto narusza zalecenia art.15 rekomendacji Rady Ministrów Rady Europy.

Zwracaliśmy się do min. M Łapinskiego o pomoc dla poszkodowanych o przyjecie delegacji Stowarzyszenia. Bez efektu.

Ministerstwo Zdrowia zamiast natychmiast zacząć pomagac poszkodowanym, zamiast doprowadzić do uchwalenia ustawy o Rzeczniku Pacjenta zajmuje się pozorowanymi działaniami:

Trudno jednak liczyć że Biuro Praw Pacjenta, będzie mogło nieść pomoc prawną. Ani Kodks Postępowania Cywilnego, ani Kodeks Postępowania Karnego nie przewiduje udziału w rozprawach sądowych czy postępowaniu przygotowawczym takiej instytucji. Bez wątpienia dojdzie do sytuacji gdy poszkodowany pacjent pozwie Ministra Zdrowia o odszkodowanie za błąd popełniony przed 1999 r. Ciekawe jak Biuro Praw Pacjnta funkcjonując w ministerstwie, będzie występować przeciw własnemu szefowi.

Ministerstwo Zdrowia nie jest powołane do zajmowania się prawem lecz pomocą medyczną. Prawa Pacjenta są częścią Praw Człowieka. Ich realizacja powinna być nadzorowana przezprawników a nie przedstaicieli lobby profesorsko ordynatorskiego.
Podobnie jak wcześniejsze umiejscowienie Rzecznikow Pacjenta przy Kasach Chorych tak i umiejscowienie Biura Praw Pacjenta przy Ministerstwie Zdrowia jest błędne. Rzecznik Praw Pacjenta powinien stanowić odrebna instytucje powolywaną przez Parlament. Tak funkcjonuje Rzecznik Praw Dziecka czy tez Rzecznik Konsumenta. Nie widać powodu by tu miały tu obowiazywać inne zasady. Wierzymy iż przyjęte rozwiazanie wynika tylko z niezrozumienia problemu, a nie chęci ubezwłanowolnienia tej instytucji...

Dlatego tez zamiast Biura Praw Pacjenta, w Ministerstwie Zdrowia powinien działać zespół dla zagwarantowania szybkiej pomocy medycznej poszkodowanym.

Poniewaz z władzami państwa nie mamy mozliwosci innego kontaktu, manifestacja będzie domagć się pomocy dla nie leczonych poszkodowanych i przyjecia delegacji przez Premiera, lub osobe upoważnioną do prowadzenia rozmów w jego imieniu. Domagać się będziemy pomocy dla poszkodowanych, powołania niezależnej instytucji Rzecznika Pacjenta i respektowania zaleceń Rady Ministrów Rady Europy.

Wszystkich którzy popierają nasze działania prosimy o przybycie na pl. Trzech Krzyzy dn 11. lutego 2002 r.


Ulotka o manifestacji sciągnij,wydrukuj, powiel na ksero, porozkładaj

Plakat o manifestacji sciągnij,wydrukuj, powiększ do A3 na ksero, porozklejaj