51 miejsc w Radach Nadzorczych Funduszu Zdrowia, dla Federacji Konsumentów
- nowa ustawa zdrowotna

( 28 lipca 2004 r)

 

Projekt ustawy przygotowywany był w okresie gdy M.Balicki nie pełnił funkcji ministra zdrowia. Co będzie dalej zobaczymy....

art. 99 przygotowywanej ustawy stanowi:
1. Prezes Rady Ministrów powołuje dziewięciu członków Rady Funduszu:
....
2) 3 członków spośród kandydatów wskazanych przez Federację Konsumentów;
---
art.. 106 przygotowywanej ustawy stanowi:
1. .....
2. W skład rady oddziału wojewódzkiego Funduszu wchodzi jedenastu członków będących ubezpieczonymi zamieszkujących na obszarze działania danego oddziału wojewódzkiego Funduszu, powoływani przez sejmik województwa w tym:
.....
3) trzech członków spośród kandydatów wskazanych przez właściwą miejscowo jednostkę organizacyjną Federacji Konsumentów;
.....
Pełen projekt ustawy znajdował się na serwerze ministerstwa zdrowia ministerstwa zdrowia pod tym adresem <-- ten link nie działa ( działająca kopia na web archive )

Reasumując:

3 miejsca w 16 Radach Oddziałów Wojewódzkich - 48 miejsc
w centralnej Radzie Funduszu - 3 miejsca
Razem - 51 miejsc

Zwraca uwagę iż przy obowiązującym prawie, pacjent korzystający ze świadczeń finansowanych przez NFZ nie jest konsumentem, ponieważ nie zawiera on umowy kupna -sprzedaży. Z tej przyczyny np. Powiatowi Rzecznicy Konsumenta nie kontrolują świadczeń medycznych. Z tej samej przyczyny Federacja Konsumentów nie działała wcześniej na polu opieki zdrowotnej.
Federacja Konsumentów, jest stowarzyszeniem o wieloletnich tradycjach. Została powołana do życia w końcowym okresie stanu wojennego, gdy władza chciała pokazać iż liczy się z opinią społeczeństwa. Federacja zajmowała się pomocą dla obywateli przy np. wnoszeniu reklamacji dotyczących obuwia czy sprzętu RTV lub AGD

Federacja Konsumentów pierwsze widoczne działania związane z ochroną zdrowia, podjęła w 2004 roku: <-- ten link nie działa ( działająca kopia na web archive )
po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego gdy ministerstwo zdrowia zostało zobligowane do stworzenia nowego projektu ustawy.
Tak jakby uzgodnionym celem było stworzenie podstaw do obsadzenia Funduszu własnymi ludźmi. Podpisując kontrakty na leczenie, oni będą mieć istotny wpływ na to która z placówek Służby Zdrowia będzie mieć środki na leczenia, a która zbankrutuje lub ewntualnie zostanie przejęta przez nowego prywatnego właściciela za długi.
Powyższe fakty pozostawiam bez komentarza, komentarz pozostawiając czytającym
.