II KONGRES PROGRAMOWY 20 sierpnia 2000 rok




Organizujemy Kongres Programowy Stowarzyszenia. Chcemy wspólnie zastanowić się nad tym co czynić dalej, jakie przyjąć metody działania. W ciągu ostatnich dwóch lat coś udało się osiągnąć. Było to okupione kolosalnym wysiłkiem. Niestety przed nami pozostało jeszcze więcej do zrobienia.

Pragnę podkreślić iż możliwości działania stowarzyszenia, są tylko takie jakie wywalczymy wspólnymi siłami. Możemy osiągnąć tylko tyle na ile pozwoli wkład pracy wszystkich zainteresowanych. Pamiętajmy iż władze liczą się z nami dlatego że chcą uniknąć protestów. Kilka osób z zarządu stowarzyszenia może próbować przygotować manifestację czy zaplakatować stolicę, nie zastąpi to jednak udziału zainteresowanych w proteście. Nie zastąpi to także codziennej pracy przekraczającej siły tych kilku osób.

Stowarzyszenie może wspólnymi siłami naciskać na władze, może próbować zmusić je do udzielenia pomocy poszkodowanym...Natomiast sam zarząd stowarzyszenia składający się także z ofiar błędów lekarskich, działając bez jakichkolwiek środków, nie jest w stanie załatwiać wszystkich spraw ludzi którzy oczekują pomocy. Konieczna jest współpraca zainteresowanych.

Obecnie trwa kampania wyborcza. Wiemy iż teraz należy starać się uzyskać maksymalnie dużo. Trzeba by problemy pomocy dla ofiar błędów lekarskich i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, stały się jednym z elementów kampanii prezydenckiej. Wcześniej gdy zbliżały się wybory samorządowe, czy też gdy rozpoczynano reformę służby zdrowia, zawieszaliśmy działalność. Nie chcieliśmy by przypisywano nam cele polityczne. Taka postawa nie przyniosła efektów. Pomoc dla żyjących nadal ciężko okaleczonych ludzi i sprawiedliwa ocena tego co się stało, nie może czekać. Kongres powinien stać się okazją do podjęcia decyzji jak postąpić tym razem. Czy i jakich form nacisku użyć?

Jesteśmy przekonani że co najmniej należy chodzić na spotkania wyborcze i pytać kandydatów do urzędu Prezydenta RP, jakie działania mają zamiar podjąć by poszkodowani uzyskali pomoc i wymiar sprawiedliwości przestał ukrywać błędy lekarskie? Czemu nic nie uczynili wcześniej? Tym bardziej że dwaj najważniejsi kandydaci, informowani byli wielokrotnie przez zarząd stowarzyszenia o sytuacji w której są poszkodowani.

Zwracamy się z prośbą do wszystkich solidaryzujących się z naszymi działaniami o branie udziału w spotkaniach wyborczych kandydatów do urzędu Prezydenta RP. Prosimy o publiczne zadawanie pytań i poruszanie problemu losu ofiar błędów lekarskich.

Do udziału w części otwartej Kongresu zostali zaproszeni parlamentarzyści różnych opcji politycznych, przedstawiciele władz państwa, kas chorych i wymiaru sprawiedliwości.

Obrady rozpoczynają się o godz. 11:00 dn. 20 sierpnia w auli Instytutu Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży 4/6 w Warszawie.




program kongresu
informacje o kongresie
POWRÓT DO UCHWAŁ
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ