Jak uzyskać dokumentację medyczną osoby zmarłej

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

Anna.
Posty: 1
Rejestracja: 5 maja 2013, o 11:20

Jak uzyskać dokumentację medyczną osoby zmarłej

Post autor: Anna. » 5 maja 2013, o 11:31

Witam!
Mamy problem z uzyskaniem dokumentacji szpitalnej mojej mamy, która zmarła w szpitalu po potrąceniu przez samochód. Mama nikogo nie upoważniła do tego, ponieważ została przywieziona nieprzytomna i niestety nie odzyskała przytomności. Ponieważ był to wypadek, prokuratura zleciła sekcję zwłok, na której wyniki czekaliśmy 8 m-cy i wg niej okazało się, że mama miała inne obrażenia, niż te, podawane przez szpital - m.in. pęknięcie podstawy czaszki i złamane obydwie nogi, gdzie wg lekarzy w szpitalu mama miała wstrząs mózgu i złamany obojczyk, jest to ujęte w notatce policyjnej.
Niestety szpital nie chce nam wydać dokumentacji, bo mama nikogo nie upoważniła, chcieliśmy przed podjęciem dalszych kroków mieć wgląd , co rzeczywiście stwierdzono i jakie zabiegi wykonano w szpitalu.
W jaki sposób możemy uzyskać dostęp do dokumentacji?

KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

Re: Jak uzyskać dokumentację medyczną osoby zmarłej

Post autor: KancelariaBFP » 2 cze 2013, o 13:41

Szanowna Pani,

Problem z dostępem do dokumentacji zmarłych osób bliskich jest znany i na razie nie rozwiązany ustawowo. Podejmowane są na razie działania poszczególnych organów, np. Prof. Irena Lipowicz, która pełni funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich wystąpiła do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w sprawie utrudnionego dostępu członków rodziny zmarłego pacjenta do jego dokumentacji medycznej. Jak pisze prof. Lipowicz, do RPO wpływa wiele skarg obywatelskich dotyczących problemów z dostępem do dokumentacji medycznej członków rodziny zmarłego pacjenta, którzy za jego życia nie zostali upoważnieni do dostępu do tej dokumentacji. Wiele skarg dotyczy sytuacji gdy pacjent trafił do szpitala w stanie wykluczającym możliwość podpisania zgody na udostępnienie dokumentacji medycznej rodzinie (np. pacjent trafia do szpitala nieprzytomny i nie odzyskuje już przytomności). Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w takie sytuacji, po śmierci pacjenta, rodzina nie ma prawa wglądu w jego dokumentacje medyczną nawet w sytuacji gdy owa dokumentacji jest potrzebna rodzinie do realizacji własnych praw podmiotowych związanych ze śmiercią pacjenta.

Taki stan rzeczy oczywiście utrudnia osobom chcącym skorzystać z przysługujących im z mocy obowiązującego prawa roszczeń (np.: odszkodowanie, zadośćuczynienie itd.) realizację tych praw, ponieważ to na wnoszącym pozew do sądu ciąży obowiązek przedstawienia dowodów potwierdzających okoliczności towarzyszące śmierci pacjenta.

W tej sytuacji proponuję w pierwszej kolejności zwrócić się do Prokuratury prowadzącej postępowanie w sprawie potrącenia- bo zakładam, że takie postępowanie musi być prowadzone - o wgląd w akta śledztwa, gdzie z pewnością dokumentacja medyczna się znajduje. Jeśli nie - powinniście Pństwo wystąpić z wnioskiem do Prokuratury, aby zabezpieczyła dowód z dokumentacji i właczyła ją do akt sprawy. Jeśli i to nie przyniesie efektu - proszę o dalszy kontakt.

Jolanta Budzowska, radca prawny

ODPOWIEDZ