Relacja z protestu 11 maja 2004

O godz.13 dn 11.05.2004 r. rozpoczęła się pikieta pod hasłami "o pomoc dla poszkodowanych" i "o powszechny dostęp do leczenia. Zniechęcanie ludzi przez władze, brak środków na życie i leczenie daje efekty. Jest to rezygnacja Te organizacje czy ruchy społeczne są silne, które otrzymują dotacje z budżetu.

Tak jak jeszcze przed kilkoma laty na organizowane protesty przybywało 200 - 300 osób, tak tym razem zjawiło się ok 30 - 40 osób. Ludzie przestają wierzyć iż w III RP da się coś osiągnąć. Ten sukces władzy jest jednoczesnie objawem zniechęcenia i braku wiary ludzi w sukces. Tak tworzy się w III RP społeczeństwo obywatelskie.

Do uczestników pikiety wyszli i zabrali głos posłowie:

Tadeusz Cymański -PiS Hanna Nowina Konopczyna -PR, Witold Tomczak - LPR i Elżbieta Więcławska -PiS
Padły deklaracje zebrania podpisów i wniesienia pod obrady Sejmu projektu ustawy o Rzeczniku Pacjenta

Zabrał głos także Piotr Ikonowicz, poseł poprzedniej kadencji, przewodniczący Nowej Lewicy deklarując konieczność wspólnych działań wszystkich formacji pro społecznych.

W imieniu Związku Powiatów Polskich zabrał głos Sekretarz Generalny ZPP Rudolf Borusiewicz, zapraszając na protest dotyczący sytuacji w systemie Ochrony Zdrowia, który odbędzie się dn. 12 maja.

Do chwili obecnej ( godz. 19 ) około 10 osób pozostało przed Sejmem, gdzie z płonących zniczy cmentarnych powstał krzyż, poświęcony pamięci tych którzy zmarli bez pomocy po popełnionych błędach lekarskich, bo tuszowano sprawę. Przedstawiciele Stowarzyszenia zbudowali z kartonów barak przed Sejmem w którym oczekują na protest ZPP.
Centralne media oczywiście zachowały ciszę
Do następnego dnia pozostało osiem osób. Dalszych kilanaście powróciło po spędzeniu nocy we własnych domach.


Po 24 godzinach spędzonych przed Sejmem, o godz 13 delegacja Stowarzyszenia dołączyła do protestu Związku Powiatów Polskich
W najbliższej przyszłości umieszczony tu zostanie skrót przemówienia wygłoszonego przed siedzibą URM w imieniu Stowarzyszenia przez A.Sandauera.
Relacja z protestu Związku Powiatów Polskich
APEL - Wspólnie w obronie pacjentów
Raport - Ochrona Zdrowia w Polsce, problemy najistotniejsze do rozwiązania

O godz 15 delegacja Stowarzyszenia powróciła przed Sejm RP.
Skrajne zmęczenie uczestników protestu stało się przyczyną tego, iż o godz 18.zgaszono znicze, barak został rozmontowany i zawieszono protest.

Ze względu na blokadę informacji o naszych działaniach w polskich mediach, podjęta została decyzja o tym, iz dalsze akcje protestacyjne prowadzone będą we współpracy z partnerami w UE przed siedzibą władz UE w Brukseli lub Strasbourgu