Relacja z obrad i decyzje Kongresu
( 11 lutego 2001 )

Protest przed Sejmem RP
14 marca godz.14
pod hasłem:
Nie milcz następnym możesz być Ty!


inne materiały dotyczące protestu, ulotki i plakat

Z okazji Światowego Dnia Chorego odbył się kongres stowarzyszenia. Na obrady przybyli m. innymi: wiceminister zdrowia Mariusz Marquard, poseł Witold Nieduszyński, pełnomocnik rzecznika praw obywatelskich dr Anna Gręziak, przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości Tomasz Sordyl, Rzecznicy Pacjenta przy Kasach Chorych. Jak zwykle wypowiedzi władz pełne były deklaracji dobrej woli i udzielania pomocy, byle nie organizować protestów....
W rzeczywistości tylko układa się dobrze współpraca z Ministerstwem Sprawiedliwości. W szczególnie skandalicznych sprawach karnych, zwracamy się z prośbą do Ministra o podjęcie interwencji czy przeprowadzenie kontroli. Efekty tych działań są już widoczne.
Natomiast zawarte niegdyś porozumienia z Ministerstwem Zdrowia , o udzielaniu pomocy poszkodowanym, nie są realizowane: Od chwili choroby a później śmierci Frnciszki Cegielskiej, Ministerstwo Zdrowia wstrzymało współpracę ze stowarzyszeniem. Z zaproszeń na Kongres wysłanych do osób które zwracały się o pomoc do stowarzyszenia kilka wróciło z dopiskiem "adresat zmarł". Czy istniała możliwość pomocy dla tych ludzi, nie wiem. Wiem natomiast iż ministerstwo nie podjęto nawet próby...
Wcześniejsze deklaracje przygotowania ustawy o powoływanym przez Sejm, Rzeczniku Pacjenta, oczywiście nie zostały także zrealizowane...Izby lekarskie po staremu tuszują popełniane błędy, a biegli najczęściej bronią swoich kolegów. Poszkodowanym przyczepia się etykietkę pacjenta roszczeniowego i odmawia jakiejkolwiek pomocy
Po zakończeniu otwartej części Kongresu, gdy nie było już prasy i oficjalnych gości, zastanawialiśmy się co czynić dalej. Mimo braku podstawowych środków na działanie postanowiliśmy wznawiać protesty.
Po tylu wcześniejszych oszustwach władz, jest najwyższa pora by przestać prosić a zacząć żądać. Zbliżające się wybory parlamentarne dają taka okazję.
Wzór plakatu i ulotki umieszczamy na naszej stronie. Wszystkich wspierających nasze działania prosimy o ściągnięcie druków z serwera, powiększenie na ksero, powielenie go i rozwieszenie plakatu w okolicy. Prosimy także o powielenie ulotki i rozłożenie w miejscach ogólnie dostępnych (sklepy, poczta, kino, banki itd...). Plakaty w większej ilości i większym formacie (A2) jak i ulotki można otrzymać w warszawskim biurze stowarzyszenia w poniedziałki i piątki w godz. 16:00 - 19:00 lub po wcześniejszym umówieniu się przez telefon (0601546347).
Część z oddziałów terenowych stowarzyszenia podejmie próbę zorganizowania 14 marca wspólnego, tańszego przyjazdu do Warszawy (autokary). Wymaga to wcześniejszego kontaktu z władzami terenowymi. Wydaje się iż przy wpłacie 25 - 30 zł od osoby można wynająć już autokar. Niestety nie możemy jeszcze zorientować się które z oddziałów będą w stanie to zorganizować. Tu znajdują się kontakty do o oddziałów terenowych. Wszystkich zainteresowanych przyjazdem na demonstrację, prosimy o poinformowanie się czy najbliższy oddział nie organizuje autobusu.
14 marca, w dniu protestu, nasze warszawskie biuro (29 listopada 10a/8) otwarte będzie w godz. 11:00 - 13:30. Zapraszamy wszystkich Państwa którzy przyjadą do Warszawy i przed udaniem się pod Sejm będą mieć czas by przyjść do siedziby stowarzyszenia.
Zwracam się z apelem o wspólne działanie. Bez radykalnych i masowych żądań włada niczego nie załatwi. Sam zarząd stowarzyszenia, bez włączenia się w działania innych poszkodowanych, jest bezsilny.

inne materiały dotyczące protestu, ulotki i plakat - sciągnij; powiel; rozklej

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
WERSJA ANGIELSKA / ENGLISH VERSION
uwagi