Adam Sandauer

Adam Sandauer

Adam Sandauer: Urodzony w 1950 r. Doktor fizyki, społecznik, syn znanego pisarza Artura Sandauera i malarki Erny Rosenstein. Założyciel i pierwszy przewodniczący ( 1998 r. - 2009 r. ), a obecnie honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere, organizacji dążącej do zmiany prawa na rzecz ofiar błędów medycznych.

W czasach PRL był związany z opozycją demokratyczną. Oskarżano go o druk i koloportaż ulotek protestujacych przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowacje i przeciwko aresztowaniom studentów po wydarzeniach marca 1968 r. Postępowanie karne prowadzone przeciw Sandauerowi  umorzono w 1969 roku z powodu ogłoszenia amnestii ( s.1 i s.2 skan postanowienia ) . W roku 1971 Adam Sandauer wznawia studia, pracę doktorską broni w 1981 roku w IF PAN.  Ba wiele lat wycofuje się z działalności politycznej.

Po upadku PRL, Sandauer płaci za poparcie, którego  jego ojciec udzielił gen. Jaruzelskiemu w stanie wojennym. Zostaje zwolniony z pracy w IF PAN . Autorem tych działań  jest prof. R. Gałązka  b. promotor, jego pracy doktorskiej. Pokazuje że po zmianie władzy, zmienia sympatie polityczne.  Sandauer odchodzi od fizyki i nie wraca już do pracy naukowej.

Spis działań podejmowanych przez władze PRL przeciw Sandauerowi ujawniony w archiwach IPN.  Za te dzialania odznaczony został Krzyżem Oficerskim orderu Polonia Restituta i Krzyżem Wolności i Solidarności . 

Jest poszkodowanym przez błąd lekarski i z tego powodu przeszedł szereg operacji naprawczych i od lat jest rencistą.

Często zabierał głos w mediach związanych z różnymi, nawet przeciwnymi sobie opcjami polityczno-społecznymi (np. w „Trybunie" i Radiu Maryja ). Wynika to z lansowanej tezy, iż podział na lewicę i prawicę jest anachronizmem, a najistotniejsze konflikty pojawiają się pomiędzy postawami neoliberalnymi, a prospołecznymi.
Zajmuje się tematyką społeczno-polityczną, najczęściej jednak pisze o problemach polskiej służby zdrowia – zawsze z perspektywy pacjentów.

 

Subskrybuj nas
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności

Bank i Numer Konta:

98 2030 0045 1110 0000 0390 6180
BGZ Oddział w Białymstoku

 

Wpłaty i pomoc od organizacji i ludzi dobrej woli wymienione są w dziale "podziękowania". jednakże prawie całą
działalność finansujemy z datków i składek tych, którzy sami potrzebują pomocy. jest to kropla w morzu potrzeb.
Jeśli możecie państwo nas wesprzeć, prosimy o choćby najdrobniejszą wpłatę na działalność stowarzyszenia.

© 2017 SPPNN