O nas

 W 1998 r. grupa osób skupionych wokół dr Adama Sandauera, podjęła działania, które doprowadziły do powstania Stowarzyszenia Pacjentow Primum Non Nocere. Stowarzyszenie zarejestrowane zostało w grudniu 98 roku początkowo pod nazwą Stowarzyszenie Obrony Pacjentów. Numer wpisu do rejestru sądowego - rst 3594.
Wobec zbieżności z nazwą lekarskiej organizacji Stowarzyszenie Obrony Praw Pacjenta, z siedzibą w Tarnowie, w marcu 1999 r. podjęto uchwałę o zmianie nazwy na Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere.

Przez wiele lat prezesem Stowarzyszenia był  dr Adam Sandauer. Po jego rezygnacji, kongres w 2009 r. nie wybrał nowego prezasa. Doktorowi Adamowi Sandauerowi, kongres nadał tytuł Honorowego Przewodniczącego Stowarzyszenia. Członkami Zarządu wybrani zostali panowie Zbigniew Dudko, Witold Szmigielski i Adam Sandauer. W lutym 2011 r Zarząd Stowarzyszenia powołał Zbigniewa Dudko na funkcję prezesa Stowarzyszenia.
Siedziba władz centeralnych organizacji mieściła się do 2011 r w Warszawie, kiedy to z powodu braku środków biuro zostało zamknięte, a siedzibę przeniesiono dio Białegostoku. W przeszłości istniały  oddziały terenowe w: Białymstoku, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Krotoszynie, Olsztynie, Poznaniu, Starachowicach, Warszawie, Wrzesni i w Złotowie.

Podstawowym celem Stowarzyszenia jest wywieranie presji na władze państwa dla takiej zmiany prawa medycznego, by ofiary błędów lekarskich uzyskiwały natychmiastową pomoc. Celem jest zapobieganie ukrywaniu błędów lekarskich, kosztem zdrowia czy życia poszkodowanych.
W czasie strajków w 1999 roku, złożenie przez Stowarzyszenie wniosku o podjęcie działań mogących doprowadzić do delegalizacji Związku Zawodowego Anestezjologów, spowodowało zakończenie strajku anestezjologów.
W efekcie wystapień skierowanych do prokuratury prowadzono wiele postępowań o popełnienie błędów lekarskich.

Stowarzyszenie Primum Non Nocere nie jest dotowane z budżetu państwa czy gmin. Działalność prowadzi wyłącznie w oparciu o prace spoleczną, utrzymując się ze składek członków i sporadycznych niewielkich darowizn.

Subskrybuj nas
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności

Bank i Numer Konta:

98 2030 0045 1110 0000 0390 6180
BGŻ Oddział w Białymstoku

 

Wpłaty i pomoc od organizacji i ludzi dobrej woli wymienione są w dziale "podziękowania". jednakże prawie całą
działalność finansujemy z datków i składek tych, którzy sami potrzebują pomocy. jest to kropla w morzu potrzeb.
Jeśli możecie państwo nas wesprzeć, prosimy o choćby najdrobniejszą wpłatę na działalność stowarzyszenia.

© 2017 SPPNN