Wydarzenia i informacje

dla poszukujących publikacji ze starej strony internetowej,
lub poprawiających nie działające linki: 

Została przebudowana strona internetowa Stowarzyszenia Primum Non Nocere.  Archiwalne pliki znalazły się w folderze www.sppnn.org.pl/old  Aby stare linki umieszczone na innych stronach internetowych, nadal funkcjonowały, uruchomiliśmy przekierowania gdzie tylko dostrzegliśmy nie dzialajacy link. Czasem jednak nalezy samodzielnie zmienić adresowanie, dodając do ścieżki dostępu nazwę katalogu old. Np. nie działający już link: www.sppnn.org.pl/ksiazka/w1.htm  ma obecnie adres: www.sppnn.org.pl/old/ksiazka/w1.htm  ( tu funkcjonuje przekieroeanie )

07.11.2021 Błąd prawa czy błąd lekarski ?

Nie mam ochoty uczestniczyć w kolejnej awanturze o aborcji, która zazwyczaj staje się konfliktem zastępczym gdy coś się wali w państwie, ale ponieważ wiele osób pyta o to co stało się w Pszczynie ( zaniechanie aborcji i śmierć cięzarnej kobiety) , poniżej to co o tym sądzę :
Choroba nie jest powodem uzasadniającym pozbawianie życia dziecka, czy dorosłego człowieka.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ten zakaz eutanazji rozszerzył także na płód, lub jeśli ktoś woli, na dziecko nienarodzone.

więcej

29.03.2021 zmarła śp. Stanisława Liber

Dziś odeszła Stanisława Liber, działacz Stowarzyszenia. Mimo iż sama cięzko doświadczana przez los, była człowiekiem uczynnm i dobrym. Zawsze włączała się w nasze działania. Odszedł bezinteresowny działacz, człowiek wielkiego serca.

Niech spoczywa w pokoju. Łączymy się w żalu z rodziną

 

więcej

25.03.2021 Kondolencje

Zmarł prof.dr hab. Józef Jagielski, ojciec działacza naszej organizacji. Panu Pawłowi Jagielskiemu i całej rodzinie,  przesyłam wyrazy współczucia...

 

więcej

01.02.2021 Światowy Dzień Chorego 11 lutego 2021 r

Z okazji Światowego Dnia Chorego 2021 oświadczenie i informacja Stowarzyszenia Primum Non Nocere

Pomimo wdzięczności wobec tych, którzy w czasie pandemii znaleźli się na pierwszej linii, należy przedstawić szereg uwag i problemów o obecnej sytuacji i o tym co stało się z systemem ochrony zdrowia i w życiu społecznym. Zmiany są kolosalne i nie mniejsze niż wtedy, gdy wprowadzano Kasy Chorych.
Obawiamy się, że po ustąpieniu pandemii część z nich nie da się, lub nie będzie łatwo cofnąć.
Nastąpiło utrudnienie dostępu do leczenia innych chorób, I to nie tylko dla chorych przewlekle, ale i w nagłych wypadkach.

więcej

30.11.2020 do sanatorium po zdrowie

Ubezpieczenia zdrowotne powinny być tak skonstruowane by chęć zysku nie skłaniała ani do niebezpiecznych oszczędności w diagnostyce, ani nie powodowała podejmowania szkodliwych działań leczniczych, byle nie stracić zarobku.... Do pisania o tym, zmobilizowało mnie to co mnie spotkało, przy pobycie w sanatorium.
Aktualizacje: NFZ nakłada karę na sanatorium, RPP stwitrdza naruszenie prawa

Niczego to nie wnosi jesli chodzi o naprawę tego co zrobiono w sanatorium. Konsekwencją jest przeszczep płuc.

Komentarze (0) więcej

21.08.2020 Adama Niedzielski min. zdrowia spoza korporacji lekarskiej

Wobec powołania dr Adama Niedzielskiego menagera i ekonomistę, na urząd ministra zdrowia, przypominamy nasz apel z 98 roku, od którego Stowarzyszenie rozpoczęło działanie. Apelowaliśmy :

  • by ministrem zdrowia nie był lekarz,
  • o odstąpienie od korporacyjnego nadzoru nad systemem ochrony zdrowia,
  • o pomoc dla tych którzy ucierpieli w wyniku błędów i wypadków medycznych, 
  • o urząd Rzecznika Pacjenta,
  • o ubezpieczenia od złych skutków leczenia, bez obowiązku dowodzenia winy.
Komentarze (4) więcej

10.02.2020 Światowy Dzień Chorego 11 lutego 2020 r.

Z okazji Światowego Dnia Chorego, Stowarzyszenie Primum Non Nocere nie będzie publlikować kolejnego oświadczenia oceniajacego obecną sytuację w systemie ochrony zdrowia. Nie uległa ona zmianie i brak jest sensu w powtarzaniu tego samego co wielokrotnie mówiliśmy. Wszędzie tam gdzie nadzór nad funkcjonowaniem państwa, sprawują prominenci nie pochodzący z wyboru obywateli.....

Komentarze (4) więcej

04.12.2019 Kraków 2019- Kongres Prawa Medycznego bez Primum Non Nocere

W dniach 3 i 4 grudnia 2019 r. w Krakowie odbywał się Kongres Prawa Medycznego. Kongres organizowało Polskie Towarzystwo Prawa Medycznego we współpracy z Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego U.J. w Krakowie.

Protektorat sprawowali m.innymi:
dr hab. Adam Bodnar- Rzecznik Praw Obywatelskich;
Bartłomiej Chmielowiec - Rzecznik Praw Pacjenta;
prof.dr hab.Wojciech Nowak - Rektor Uniwersytetu Jagielońskiego;

Oburza iż Stowarzyszenie Primum Non Nocere, które jako pierwsze w Polsce rozpoczęło działania na rzecz i dla ochrony poszkodowanych w wyniku błędów i wypadków medycznych, na Kongres nie zostało zaproszone.

Komentarze (3) więcej

06.10.2019 Kongres Stowarzyszenia 2019 - relacja


Niedawno minęło dwadzieścia trudnych lat, od powołania Stowarzyszenia Primum Non Nocere. W Białymstoku, dn. 5 października 2019 roku obradował Kongres.  Honorowy Przewodniczący, dr Adam Sandauer podsumował te lata społecznej pracy. Działania kolejnych władz państwa robią wrażenie ruchów pozorowanych i takiego udawania że coś się robi by niczego istotnego nie zmienić...

Wobec licznych obietnic w trwającej kampanii wyborczej, zwrócono uwagę iż nie została zrealizowana, najważniejsza z deklarowanych zmian z poprzedniej kampani wyborczej. Miała nim być poprawa dostępu do leczenia, mająca nastąpić w wyniku pełniejszego finansowania Ochrony Zdrowia bezpośrednio z budżetu państwa po zapowiadanej likwidacji NFZ...

 

Komentarze (3) więcej

21.02.2019 Antysemicki atak na A. Sandauera, honorowego przewodniczącego Stowarzyszenia

Adam Sandauer stał się celem antysemickiej nagonki. Niema to nic wspólnego z działaniem Stowarzyszenia. Ponieważ jednak jego indywidualne działania dla usunięcia obelżywego materiału, nie odniosły skutku, zwracamy się do wszystkich o wspólne wywarcie nacisku na youtube, dla usunięcia  kłamliwego filmiku. Jest on, widoczny na całym świecie i stanowi świadectwo dla potwierdzenia tezy o polskim antysemityzmie.

Sandauer wielokrotnie występował przeciw przypisywaniu Polsce współodpowiedzialności za zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. W tym duchu występował w programie Studia Polska rok temu.

W pewnym momencie, jeden z uczestników programu, rozpoczął antysemicki atak. W artykule relacja o przebiegu wydarzeń i informacja o tym o co robić, by próbować doprowadzić do usunięcia obelżywego filmiku...

 

Uzupełnienie maj 2019: W tej sprawie,  list otwarty Sandauera do Pani Georgette Mosbacher Ambasadora USA w Warszawie.

Komentarze (25) więcej

10.02.2019 Profesjonalne organizacje pacjentów - Światowy Dzień Chorego 2019 r.

Gdy w 1998 r powstawało Stowarzyszenie Primum Non Nocere , organizacja tych którzy ucierpieli na skutek błędów medycznych, nie było innych organizacji chorych. Po kilku latach naszych działań, tak w Polsce jak i w Europie, powstały organizacje profesjonalnych pacjentów. Przy wsparciu firm farmaceutycznych powstawały organizacje tzw. jednorodnych grup chorych ( ludzi z tym samym schorzeniem )..... Niegdyś były to środowiska wzajemnej pomocy. Organizacje czasem tworzyły rodziny, a czasem wdzięczni wyleczeni pacjenci. Ludzie aktualnie chorzy, zazwyczaj nie mają sił by tworzyć i działać w organizacjach społecznych.....Chyba ze jest to jakaś choroba przwlekła...

Póki organizacje, zajmowały się wzajemną pomocą wśród chorych na tę samą chorobę, załatwianiem leków i leczenia, ich działania były godne najwyższej pochwały. Z czasem organizacje zaczęły otrzymywać z firm farmaceutycznych, środki na etaty, materiały do promowania konkretnych leków i terapii, a działacze stali się zawodowymi pacjentami. Pełnią rolę partnera społecznego, dla władz w tworzeniu prawa. Zadać należy sobie pytania: Kim dziś są ci „działacze społeczni" i czy są to niezależne i kompetentne organizacje i kogo reprezentują ? Interes społeczny, chorych na jakąś okreśną chorobę, lekarzy, czy  firmy sponsorujące organizacje ? Czy ich doświadczenia, mogą stanowić jakąkolwiek przeciwwagę dla tragicznego losu tych, którzy ucierpieli w wyniku błędów przy leczeniu ? ...

Komentarze (3) więcej

04.02.2019 Adam Sandauer: udział w zespole, dla nowelizacji praw pacjenta okazał się stratą czasu

Prawa Pacjenta to element Praw Człowieka , a nie medycyny. Ministerstwo Zdrowia i Sejmowa Komisja Zdrowia w znacznej części skupiając przedstawicieli korporacji lekarskiej, nadzorują powstawanie tej części Praw Człowieka. Mimo wątpliwości, przyjąłem zaproszenie do udziału w zespole Ministerstwa do opracowania regulacji dotyczących praw i obowiązków (?) pacjentów. Wątpliwości były tym większe że zespół mieli tworzyć profesjonalni pacjenci z organizacji sponsorowanych przez firmy farmaceutyczne no i urzędnicy.

Ponieważ mój wpływ na prace zespołu okazał się fikcją, dn. 14 stycznia złożyłem rezygnację, by nie pełnić roli „listka figowego".

Komentarze (1) więcej
Subskrybuj nas
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności

Bank i Numer Konta:

98 2030 0045 1110 0000 0390 6180
BGZ Oddział w Białymstoku

 

Wpłaty i pomoc od organizacji i ludzi dobrej woli wymienione są w dziale "podziękowania". jednakże prawie całą
działalność finansujemy z datków i składek tych, którzy sami potrzebują pomocy. jest to kropla w morzu potrzeb.
Jeśli możecie państwo nas wesprzeć, prosimy o choćby najdrobniejszą wpłatę na działalność stowarzyszenia.

© 2017 SPPNN