Czy to błąd lekarski?

To tylko testowy dział.
fender38

Czy to błąd lekarski?

Post autor: fender38 » 3 lis 2012, o 11:47

Wszystko zaczęło się w piątek 12 października 2012r. Sprawa dotyczy mojego ojca, który właśnie w tym dniu został przyjęty na wizytę u lekarza rodzinnego w przychodni lekarskiej w mojej miejscowości. Ojciec przyszedł tam z pełnymi objawami żółtaczki, których nie sposób było nie zauważyć gołym okiem. Nie sposób było nie zauważyć tego, że jego skóra była intensywnie żółta, do tego zażółcone białkówki oczu i błony śluzowe. Ponadto spore osłabienie, którego również nie sposób było nie zauważyć. Mimo tych wszystkich objawów lekarka nie skierowała ojca natychmiast na badania, które pokazałyby jego stan, tylko zleciła mu je dopiero na poniedziałek 15 października 2012r, a więc trzy dni po zgłoszeniu się ojca do niej.
Jak się później okazało, te trzy dni, które upłynęły od tej chwili zadecydowały o tym, że ojciec umarł, ponieważ właściwa pomoc lekarska przyszła za późno. 15 października w poniedziałek, kiedy ojcu zrobiono już badania, okazało się że ich wyniki są fatalne, a ojciec jest w stanie krytycznym. Pierwsze słowa lekarza, który przyjmował go w pogotowiu ratunkowym były takie, że jest już za późno, i że gdyby zrobiono ojcu badania wcześniej i od razu trafił do szpitala, to prawdopodobnie udałoby się go uratować. Natychmiast w stanie zagrożenia życia przewieziono mojego tatę do szpitala wojewódzkiego, i tam lekarka przyjmująca go również stwierdziła, że gdyby pomoc przyszła te trzy dni wcześniej, ojca udałoby się uratować... Niestety stan jego był tak poważny, że 17 października tato zmarł.
Niestety w przychodni odmówiono mi wydania dokumentacji medycznej, argumentując to tym, że ojciec do tego nikogo wcześniej nie upoważnił. Dysponuję natomiast dokumentami dot. historii choroby wydanymi przez pogotowie ratunkowe w mojej miejscowości oraz przez szpital wojewódzki.
Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie, gdyż jestem zdeterminowany, żeby ją do końca wyjaśnić.

Programista

Re: Czy to błąd lekarski?

Post autor: Programista » 4 lis 2012, o 12:58

Odmowa wydania dokumentacji to chyba przestępstwo. Niech się wypowie prawnik ale ja miałem podobną sytuację gdy zmarł mój dziadek. Zmarł on w szpitalu im . Pirogowa w Łodzi po 12 godzinach małego krwawienia z dróg moczowych. Tam była taka sytuacja , że ordynator bezczelnie odmówił wydania kopii sekcji zwłok, która jasno określała, że pacjent zmarł z wykrawienia. W takich sytuacjach podobno przychodzi się z policją. To jest podstawowy trik lekarzy - utajniać dokumentację. Potem powiedzą , że się pomylili w przepisach. Jak już będzie a późno na działanie. Proszę wysłać zapytanie do Kancelarii ale najlepiej skontaktowac się też z policją. Może lekarz musi wydać dokumentację właśnie im. Przede wszystkim - nie dać się spławiać !!! To jest podstawowa taktyka służby zdrowia na wypadek jak coś się schrzani - odstraszać chamstwem, dezinformować, zacierać ślady !!!

Sandauer
Administrator

Re: Czy to błąd lekarski?

Post autor: Sandauer » 10 lis 2012, o 12:01

Niestety wedle obowiązujących przepisów ( ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Pzeczniku Praw Pacjenta ), dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta, nawet jeśli zmarł, poza takimi instytucjami jak prokuratura, policja czy sąd, mają tylko osoby upoważnione przez tego pacjenta za życia.

Sądzę że w takiej sytuacji, tym bardziej, powinien Pan powiadomić organa ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Timothydewly
Kontakt:

Czy to blad lekarski

Post autor: Timothydewly » 4 lut 2019, o 13:54

Witam.
Moj syn 5lat kilka tygodni temu zlamal reke tuz nad lokciem,po zdjeciu gipsu okazuje sie ze reka jest najprawdopodobniej zle zrosnieta.Syn nie moze jej zgiac ani wyprostowac. Golym okiem widac ze nie jest dobrze poskladana.Zastanawiam sie czy ktos z Was staral sie o odszkodowanie za blad lekarski w UK i jesli macie jakies doswiadczenia i namiary to prosze o informacje.

ODPOWIEDZ