Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa (oszustwa) na szkod

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

KancelariaBFP

Re: Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa (oszustwa) na szkod

Post autor: KancelariaBFP » 7 sie 2014, o 14:42

Szanowna Pani,

Jeżeli posiada Pani dokumenty świadczące o oszustwach lekarzy w postaci np. fałszowania dokumentacji medycznej może Pani zgłosić na Policję lub do Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Policja lub Prokurator będą ustalać czy w toku dochodzenia/śledztwa doszło do popełnienia przestępstwa. Jeśli uzna, że tak - skieruje sprawę do Sądu, który z kolei będzie orzekał o winie oskarżonych.

Proszę jednak pamiętać, że osoba, która zawiadomiamia o przestępstwie w złej wierze podlega odpowiedzialności karnej:
"Art. 238. Fałszywe zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Kto zawiadamia o przestępstwie lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.".

Jolanta Budzowska, radca prawny

Aga

Post autor: Aga » 19 lut 2015, o 09:48

Szanowna Pani
Radziłam się w sprawie fałszowania dokumentów już jednego adwokata z Warszawy. Przed poradą byłam zdeterminowana że złoże zawiadomienie na policję ponieważ fałszerstwo jest ewidentne (w 2013 roku dostałam całość dokumentacji medycznej z kliniki, w lutym 2015 roku poprosiłam jeszcze raz o wydanie dokumentacji i nagle po latach pojawił się nowy dokument, którego wcześniej nie było; widziałam oryginał tego dokumentu - podpisy wyglądają jakby były zeskanowane a sam dokument jakby dopiero co wyszedł z drukarki a rzekomo jest to dokument z 2009 r.), natomiast po poradzie nie wiem czy w ogóle jest sens tracić czas i nerwy. Adwokat powiedział mi że gdyby on reprezentował klinikę w takiej sprawie o fałszowanie dokumentów to przyłączył by się do mojego zawiadomienia o przestępstwie, twierdząc że jakiś łobuz pracownik fałszuje mu dokumentację medyczną, fałszerstwo by udowodniono ale i tak nikt nie poniósł by kary z braku winnego. Czy naprawdę nie ma żadnego sposobu żeby klinika poniosła karę za fałszowanie dokumentacji?

KancelariaBFP

Post autor: KancelariaBFP » 26 maja 2015, o 13:38

Szanowna Pani,

W opisanej przez Panią sytuacji, Prokuratura musiałaby znaleźć osoby odpowiedzialne za fałszowanie dokumentacji, co mogłoby okazać się niezwykle trudne. Z naszego doświadczenia wynika, że sprawy o fałszowanie dokumentacji medycznej są z reguły umarzane z uwagi na problemy z wykryciem ewentualnego sprawcy.

Jolanta Budzowska, radca prawny

Aga

Post autor: Aga » 10 lip 2015, o 14:39

Szanowna Pani,

Jest jeszcze kwestia posługiwania się przez klinikę sfałszowaną dokumentacją (obecnie w sądzie toczy się sprawa o odszkodowanie i ta sfałszowana dokumentacja również znajduje się w aktach sprawy).Czy samo stwierdzenie, że dokumentacja jest sfałszowana (nawet bez orzeczenia winnego) miałoby wpływ na tą sprawę która już się toczy, tz, czy sąd w tej sprawie o odszkodowanie jeszcze raz powoływałby biegłych i jeszcze raz od początku rozpatrywał sprawę?

KancelariaBFP

Post autor: KancelariaBFP » 12 sie 2015, o 10:23

Szanowna Pani,
treść postu jest nieco niejasna, ale o ile dobrze rozumiemy treść pytania, to gdyby w orzeczeniu sądu było stwierdzone, że dokumentacja jest sfałszowana, to w naszej ocenie stanowiłoby to wystarczający argument, aby w trwającej sprawie cywilnej o odszkodowanie wnioskować o dopuszczenie ponownie dowodu z opinii biegłego, a nawet, aby powtórnie przesłuchać świadków, którzy np. wcześniej zeznawali nieprawdę w oparciu o dokumentację.
kancelaria Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP)

ODPOWIEDZ