Źle wypełniona karta czynności medycznych a udar

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

shrill170
Posty: 1
Rejestracja: 9 cze 2015, o 14:41

Źle wypełniona karta czynności medycznych a udar

Post autor: shrill170 » 9 cze 2015, o 15:04

Witam,
w sobotę rano starsza Pani (87 lat) przewróciła się w domu na skutek zawrotów głowy. Wezwała na miejsce rodzinę, która wezwała karetkę ponieważ kobieta skarżyła się na bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, nudności. Rodzina od razu zauważyła niedowład lewej strony ciała i opadający kącik ust. Starsza Pani od 2 miesięcy leczyła się (próbowała z uwagi na terminy w lekarzy) w poradni neurologicznej, do której została skierowana z uwagi na silne bóle w prawej stronie głowy -bad. EEG w górnych granicach normy, na tomograf głowy wciąż termin oczekiwania). Po przyjeździe 3 osobowej załogi pogotowia ratunkowego (S) Panowie zostali poinformowani i ww. badaniach neurologicznych i symptomach wskazujących na udar. Wykonane zostało EKG z podejrzeniem zawału (który wykluczyli) i wpisali w karcie nerwobóle. Wg karty czynności medycznych kobieta była okazem zdrowia -wszystkie rubryki wypełnione z maksymalną ilością pkt (idealna wymowa, mimo problemów z wypowiedziami, idealne reakcje słuchowe, wymowne, ruchowe i źrenic). Lekarz stwierdził, że jest to zwykłe zasłabniecie, ponieważ kilka dni wcześniej zaczęły się upały, zalecił odpoczynek i skierował na kontrole POZ.
Po około 30-60 minutach stan kobiety ciągle się pogarszał i została zawieziona przez rodzinę na SOR, gdzie od razu stwierdzono udar. Kobieta przewieziona do oddalonego o 30 km szpitala posiadającego tomograf i oddz. neurologiczno-udarowy. Kolejna diagnoza potwierdzająca udar. Stan kobiety z dnia na dzień coraz gorszy. Obecnie kompletny paraliż całej strony ciała.
I tu nasuwa się pytanie, czy pracownicy pogotowia mogą odpowiadać karnie za zaniedbania w diagnozie jeśli wg ich wypełnienia karty przyjechali do kobiety która zasłabła - w karcie to też nie jest zaznaczone, a ta w ciągu kolejnej godziny miała stwierdzony udar.
Z góry dziękuję za poradę i odpowiedź, co należy w ww. sytuacji zrobić.

KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

Re: Źle wypełniona karta czynności medycznych a udar

Post autor: KancelariaBFP » 12 sie 2015, o 11:06

Szanowny Panie,

ratownik medyczny może odpowiadać karnie za zaniedbania popełnione w związku z udzielaniem pomocy oraz błędy w diagnostyce. Jeżeli zgłoszą Państwo na Policji lub w Prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, to odpowiednie organy ścigania będą prowadzić postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Jeśli materiał dowodowy zebrany w sprawie będzie przemawiał przeciwko ratownikom, to Prokurator wystąpi z aktem oskarżenia Sądu. Oczywiście, należy mieć na uwadze, że podstawowym dowodem tak w postępowaniu przygotowawczym, jak i innych (np. cywilnym), będzie dokumentacja medyczna z karetki ? sporządzona przez ratowników. Biegli, oceniając sprawę, powinni także wziąć pod uwagę zeznania świadków (rodziny) oraz przebieg późniejszego leczenia, w szczególności postawioną diagnozę.

kancelaria BFP (Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni)

ODPOWIEDZ