Brak palca u noworodka

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

marta92swdnn

Brak palca u noworodka

Post autor: marta92swdnn » 14 lis 2016, o 22:03

Witam
Podczas ciąży byłam pod prywatną opieką gibekologiczna. Wykonywalam również płatne badania prenatalne na których mam naposane:kończyny górne obraz prawidłowy. Jednak moja córka urodziła się z wadą wrodzoną brak kości 5 palca u prawej dłoni czyli ma 4 paluszki w tej ręce. Czy lekarze wykonujący badania prenatalne powinni ponieść odpowiedzialność za nie zauważenie tej wady w czasie badań??

KancelariaBFP

Re: Brak palca u noworodka

Post autor: KancelariaBFP » 25 sty 2017, o 09:25

Szanowna Pani,
wszystko zależy od tego, w jakim czasie były wykonywane te badania oraz, czy była wówczas faktyczna możliwość dostrzeżenia wymienionych nieprawidłowości. Wskazuje się, że np. odnośnie przesiewowego USG, które jest wykonywane między 11 a 14 tygodniem ciąży głównym celem jest ocena grubości przezierności karku (NT) i obecność kości nosowej, a jeśli chodzi o inne parametry, to ze względu na trudności techniczne, ich ocena nie stanowi standardu badania przesiewowego w I trymestrze ciąży ( http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/63104, badania-prenatalne , ostatni dostęp: 23.01.2017r.). Trzeba również uwzględnić, czy lekarz dokonując adnotacji: ,,kończyny górne obraz prawidłowy” dokonywał w ogóle szczegółowej oceny dłoni i palców płodu, a także, czy zakres wykonywanego badania to obejmował. Ważne jest również ustalenie, czy nawet gdyby możliwe było wcześniejsze dostrzeżenie wady, to czy możliwe było podjęcie działań mających na celu jej zniwelowanie. Niemniej jednak, jeżeli wada była dostrzegalna w badaniu, a lekarz tego nie zauważył i nie odnotował, to w ten sposób Pani jako matce odebrano możliwość przygotowania się na nadejście na świat dziecka z wadą wrodzoną. W takiej sytuacji można byłoby mówić o naruszeniu praw pacjenta.

Kancelaria BFP (Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni)

ODPOWIEDZ