ciężka choroba i śmierć. Czy można było uniknąć?

Tu opisane jest czemu ma służyć forum, jak i zasady udzielania porad przez profesjonalistów

Moderator: KancelariaBFP

dawid285

ciężka choroba i śmierć. Czy można było uniknąć?

Post autor: dawid285 » 26 sty 2018, o 22:18

Witam opisze pokrótce historię taty. W październiku wykryto u niego raka płuc, przy wykryciu był już to rak z przerzutami i tata zmarł miesiąc później. Zmiana była wielkości pięści. Problem polega na tym że tata w kwietniu miał robiony zabieg na pachwinach (miażdżyca i przetykanie żył), w szpitalu na tomografii wykryto u niego zaciemnienie na płucach wpisano tą informację przy wypisie ze szpitala z zaleceniem do 7 dni zgłoszenia się do lekarza internisty. Po 7 dniach tata udał się do lekarza internisty który dał 14dni dodatkowego L4 i puścił do domu.

W związku z tym, miałem olbrzymie pretensje do taty że nie doczytał wypisu ze szpitala w którym wyraźnie napisano że jest zaciemnienie na płucu i trzeba zrobić badania, ale niestety osoby starsze nie czytają takich dokumentów mało tego nikt tacie nie powiedział że coś się pojawiło na płucu. Nikt się tym nie zainteresował. Wydawało mi się że tutaj nie ma co mieć pretensji (sam sobie człowiek winny) ale ostatnio rozmawiając ze znajomym lekarzem habilitowanym stwierdził on że jest to wg niego absolutnie błąd lekarski ze strony szpitala i lekarza internisty, dlatego że człowiek nie musi się znać na medycynie - po to każą zgłosić się do lekarza internisty by już dalej kierował a tutaj nawet nikt nie zobaczył na taty wypis. Po pół roku rak już urósł i nie było już możliwoaci podjęcia leczenia a pół roku wcześniej spokojnie by go wycieli i po problemie!!!

Teraz pytanie czy widzicie może Państwo w tej sprawie możliwość odszkodowania?

KancelariaBFP

Re: ciężka choroba i śmierć. Czy można było uniknąć?

Post autor: KancelariaBFP » 1 lut 2018, o 09:39

Szanowny Panie,
na wstępie muszę Pana poinformować, że nie możemy dokonać pełnej oceny szans procesowych niniejszej sprawy bez znajomości pełnej dokumentacji medycznej Pana Taty. Jednakże, jeżeli internista widział wspomnianą przez Pana kartę informacyjną Taty i nie skierował go na dalszą diagnostykę, to w naszej ocenie takie zaniechanie należałoby zakwalifikować jako błąd diagnostyczny. Pojawia się jednak pytanie, czy gdyby wówczas została postawiona prawidłowa diagnoza, to czy nowotwór znajdował się w takim stadium, że życie Pana Taty udałoby się z dużym prawdopodobieństwem uratować. Jeśli tak, osoby bliskie mogą się ubiegać o zadośćuczynienie z tytułu śmierci osoby bliskiej, a jeśli nie – to niestety osoby bliskie nie uzyskają rekompensaty (zadośćuczynienie mógłby uzyskać sam Pacjent za naruszenie dóbr osobistych – zmniejszenie szans na wyleczenie – gdyby wystąpił z pozwem za życia).

Kancelaria BFP (Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni)

dawid285

Post autor: dawid285 » 13 lut 2018, o 22:18

dziekuję za odpowiedź, mam więc pytanie czy ja jako syn mogę wystąpić z pozwem czy musi to zrobić moja mama, oraz czy mam prawo dojścia do jego pełnej dokumentacji z leczeń np u internisty.

dawid285

Post autor: dawid285 » 14 lut 2018, o 17:35

Dziękuję za odpowiedź,
Pytanie w takim razie czy ja jako syn mogę wytoczyć proces? Oraz drugie pytanie czy mogę mieć wgląd w taty dokumentację medyczną ze szpitala i przychodni jako syn osoby zmarłej.

KancelariaBFP

Post autor: KancelariaBFP » 5 mar 2018, o 09:39

Szanowny Panie,
może Pan wystąpić z pozwem sam lub z mamą wspólnie. Jeśli chodzi o kwestię pozyskania dokumentacji medycznej Pana Taty, to wniosek o wydanie kserkopii mogą złożyć osoby upoważnione za życia przez Pacjenta. Najlepiej zatem dowiedzieć się, kogo Pana Tato upoważnił do uzyskania dokumentacji medycznej w każdej z placówek medycznych i aby ta upoważniona osoba złożyła wniosek o wydanie kserokopii dokumentacji. Może się zdarzyć, że w każdej z placówek została upoważniona inna osoba. Wtedy każda z tych osób powinna złożyć wniosek odpowiednio w placówce, w której została upoważniona.

Kancelaria BFP (Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni)

ODPOWIEDZ