Szanowni Państwo,
ponieważ bardzo często zdarzają się sytuacje, że lekarze w procesie cywilnym zeznając, "uzupełniają" albo "zmieniają" fakty zawarte w dokumentacji medycznej, co w efekcie działa na niekorzyść poszkodowanego pacjenta w procesie o błąd medyczny, przypominam, że w postępowaniu cywilnym lekarz nie jest zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej. Nie może też z tego obowiązku zwolnić go Sąd. Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r. lekarz ma bezwzględny obowiązek zachowania w tajemnicy wszelkich informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.
W myśl art. 261 § 2 k.p.c. świadek - także lekarz - może jedynie odmówić odpowiedzi na zadawane mu pytania w sytuacji, gdy udzielenie tych odpowiedzi miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej.
Proponuję więc każdrazowo rozważenie, czy nie nalezy złożyć na rozprawie oświadczenia, że jako powodowie - pacjenci nie zwalniacie świadka z obowiązku dochowania tajemnicy lekarskiej, przyjmując, że pełny i prawidłowy opis przebiegu leczenia powinien się znajdować w dokumentacji medycznej, która już została złożona do akt sprawy. W takiej sytuacji lekarz podejmuje decyzję, czy mimo to składa zeznania, narażając się na odpowiedzialność dyscyplinarną (etyczną).
Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo w moim artykule zamieszczonym tutaj:
http://bf.com.pl/odszkodowania/search/node/tajemnica%20lekarska .
Jolanta Budzowska, radca prawny
tajemnica lekarska a zeznania lekarzy
-
- Posty: 176
- Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35