tajemnica lekarska a zeznania lekarzy

nowe akty prawa, dyskusja i opinie
KancelariaBFP
Posty: 179
Rejestracja: 6 lut 2012, o 14:35

tajemnica lekarska a zeznania lekarzy

Post autor: KancelariaBFP » 22 gru 2012, o 17:07

Szanowni Państwo,

ponieważ bardzo często zdarzają się sytuacje, że lekarze w procesie cywilnym zeznając, "uzupełniają" albo "zmieniają" fakty zawarte w dokumentacji medycznej, co w efekcie działa na niekorzyść poszkodowanego pacjenta w procesie o błąd medyczny, przypominam, że w postępowaniu cywilnym lekarz nie jest zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej. Nie może też z tego obowiązku zwolnić go Sąd. Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r. lekarz ma bezwzględny obowiązek zachowania w tajemnicy wszelkich informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.

W myśl art. 261 § 2 k.p.c. świadek - także lekarz - może jedynie odmówić odpowiedzi na zadawane mu pytania w sytuacji, gdy udzielenie tych odpowiedzi miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej.

Proponuję więc każdrazowo rozważenie, czy nie nalezy złożyć na rozprawie oświadczenia, że jako powodowie - pacjenci nie zwalniacie świadka z obowiązku dochowania tajemnicy lekarskiej, przyjmując, że pełny i prawidłowy opis przebiegu leczenia powinien się znajdować w dokumentacji medycznej, która już została złożona do akt sprawy. W takiej sytuacji lekarz podejmuje decyzję, czy mimo to składa zeznania, narażając się na odpowiedzialność dyscyplinarną (etyczną).

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo w moim artykule zamieszczonym tutaj:
http://bf.com.pl/odszkodowania/search/node/tajemnica%20lekarska .

Jolanta Budzowska, radca prawny

ODPOWIEDZ